Petak, 26 lipnja, 2026
No menu items!
NaslovnicaVijestiHrvatskaPrijatelji životinja najavili veliki prosvjed u Zagrebu: "Dosta je. Koliko još životinja...

Prijatelji životinja najavili veliki prosvjed u Zagrebu: “Dosta je. Koliko još životinja mora patiti?”

Udruga Prijatelji životinja poziva građane da se pridruže prosvjedu “Stop okrutnosti prema životinjama” u Zagrebu, koji će početi sutra u 10 sati na Trgu kralja Tomislava, a završiti govorima organizatora na Trgu bana Jelačića. Povod su nedavni teški slučajevi zlostavljanja i zanemarivanja životinja, ali i brojni drugi slučajevi koji godinama pokazuju iste obrasce nepostupanja nadležnih institucija i slom sustava zaštite životinja u Hrvatskoj.

Prijatelji životinja posljednjih su tjedana podnijeli prijave veterinarskoj inspekciji zbog opravdane sumnje da pojedine jedinice lokalne samouprave nisu provodile obveze propisane Zakonom o zaštiti životinja. U prijavama ukazuju da su u slučajevima Dvora i područja kod Učke godinama postojale prijave građana i udruga, upozorenja i vidljivi problemi, a da su institucije reagirale tek nakon što su pronađene teško izgladnjele, bolesne i mrtve životinje.

Na području Učke pronađeno je 47 živih pasa, šest mačaka i više od 30 leševa pasa, a i u Dvoru su zatečene izgladnjele životinje među desecima leševa u raspadanju. U oba slučaja svjedočimo zakašnjeloj reakciji sustava, poručuju Prijatelji životinja.

“Dosta je. Koliko još životinja mora patiti?”

“Godinama upozoravamo da se napuštene, zlostavljane i zanemarene životinje ne pojavljuju niotkuda. Iza svakog velikog slučaja stoje godine ignoriranja upozorenja, neprovođenja zakona i prebacivanja odgovornosti. Ne želimo sustav koji reagira tek kada se pronađu deseci mrtvih životinja, nego sustav koji sprječava da do takvih tragedija uopće dođe”, poručuju Prijatelji životinja.

Ističu da su jedinice lokalne samouprave još 2018. godine bile dužne provesti kontrolu mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava, no mnoge to nikada nisu učinile te da se zakonske obveze vezane uz kastracije, kontrolu držanja životinja i prevenciju njihova napuštanja često ne provode.

Na prosvjed poziva i Sklonište za životinje Prijatelji Čakovec. “Dosta je. Koliko još životinja mora patiti? Koliko ih još mora biti zlostavljano, izgladnjivano, ostavljeno da umiru u tišini da bismo konačno rekli, dosta? Ne želimo više živjeti u sustavu koji uglavnom reagira tek kada se dogodi tragedija i kada pritisak javnosti postane prevelik da bi se mogao ignorirati.

“Dok se čeka, životinje pate”

Ne želimo da se zaštita životinja svodi na gašenje požara. Želimo sustav koji djeluje prije nego što životinja postane žrtva”, poručuju. Sklonište iz Čakovca dodaje da prevencija gotovo ne postoji, da je edukacija nedovoljna, kontrole rijetke, a prijave često ne rezultiraju pravovremenim postupanjem.

“A dok se čeka, životinje pate”, naglašavaju. Dodaju da zakon postoji, ali da vrijedi samo onoliko koliko se dosljedno provodi. Pozivaju građane, udruge, volontere i sve ljude kojima je stalo do pravde i suosjećanja da se pridruže prosvjedu.

Na prosvjedu će tražiti dosljednu provedbu Zakona o zaštiti životinja, provođenje preventivnih mjera i redovitih kontrola, pravovremeno postupanje po prijavama, bolju koordinaciju svih nadležnih tijela te odgovornost, transparentnost i zaštitu onih koji sami ne mogu zatražiti pomoć.

“Kada kažemo propust, zvuči kao da je netko nešto malo pogriješio”

“Ako danas šutimo, sutra ćemo ponovno brojati žrtve”, poručuju iz Skloništa Prijatelji Čakovec. Podršku prosvjedu dala je i osječka Udruga Pobjede, koja je zbrinula neke od pasa spašenih iz Dvora. Ističu da strahote za životinje nisu bile tek “propust”, nego posljedica nepostupanja nadležnih institucija te da su slične obrasce vidjeli i u drugim dijelovima Hrvatske.

“Kada kažemo propust, zvuči kao da je netko nešto malo pogriješio. Ali zbog onoga što veterinarska inspekcija nije učinila, iako joj je to osnovna zadaća, bilo je mrtvih životinja. Počeli smo se navikavati na nesposobnost, korupciju i nerad. Nama to nije prihvatljivo. Zato je važno da svi koji mogu dođu na prosvjed koji organiziraju Prijatelji životinja”, poručuju iz Udruge Pobjede.

Prijatelji životinja navode da je jedan od ključnih zahtjeva prosvjeda osnivanje inspekcije za zaštitu životinja, koja bi se isključivo bavila zaštitom životinja, redovitim nadzorima i postupanjem po prijavama. “Potrebna nam je inspekcija koja će djelovati preventivno, a ne tek kada životi životinja postanu još jedna statistika zlostavljanja i smrti”, zaključuju., prenosi Index.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE

spot_img