Splitska policija podnijela je optužni prijedlog protiv predsjednika Autohtone – Hrvatske stranke prava (A-HSP) Dražena Keleminca i same stranke zbog više prekršaja za koje ih tereti nakon subotnjeg prosvjeda održanog ispred kuće roditelja novinara Borisa Dežulovića na splitskim Gripama., prenosi index
Uz pokretanje prekršajnog postupka, Policijska uprava splitsko-dalmatinska zatražila je od Općinskog prekršajnog suda produljenje mjere zabrane približavanja kući Dežulovićevih roditelja na manje od 200 metara u trajanju od godinu dana.
Prema navodima policije, A-HSP kao organizator okupljanja nije osigurao održavanje javnog reda i mira tijekom prosvjeda, čime je, smatraju, prekršen Zakon o javnom okupljanju. Za taj prekršaj predložena je novčana kazna od 660 eura.
Policija odgovornim smatra i Dražena Keleminca kao voditelja okupljanja, navodeći da nije poduzeo potrebne mjere za očuvanje javnog reda i mira. Za taj prekršaj predložena mu je novčana kazna od 260 eura.
Jedan od prekršaja odnosi se i na reproduciranje audiosnimke tijekom prosvjeda. Prema optužnom prijedlogu, Keleminec je puštao snimku s porukom: „Čedo, mi smo došli. Čedo, čedo“, koja je ponovljena četiri puta.
Policija navodi kako se izraz „Čedo“ u tom kontekstu koristi kao pogrdan naziv za pripadnike srpskih paravojnih postrojbi, odnosno četnike, zbog čega ga tereti za narušavanje javnog reda i mira te predlaže novčanu kaznu od 700 eura.
Protiv Keleminca je podnesena i dodatna prijava zbog naročito drskog i nepristojnog ponašanja, za što policija predlaže kaznu zatvora u trajanju od 30 dana.
U optužnom prijedlogu navodi se da je tijekom prosvjeda, obraćajući se policijskim službenicima, vikao kako štite osobu koju je nazivao četnikom te ih optuživao da ne postupaju u interesu hrvatske države. Policija tvrdi da je nastavio s povicima i nakon upozorenja te pozivao policijske službenike da ga uhite.
Osim toga, navodi se kako je više puta pokušao proći kroz policijski kordon i doći do zaštitne ograde, unatoč naredbama i upozorenjima policijskih službenika koji su osiguravali javno okupljanje.
Keleminec je tijekom policijskog postupanja odbacio sve optužbe i negirao odgovornost za prekršaje koji mu se stavljaju na teret. Nakon privođenja izveden je pred Općinski prekršajni sud, koji ga je pustio na slobodu.
Prekršajni postupak bit će nastavljen saslušanjem policijskih službenika koji su bili angažirani na osiguranju prosvjeda.




