Predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU) Hrvoje Kovačević u N1 Studiju uživo s Natašom Božić Šarić na N1 komentirao je činjenicu da samostalni umjetnici, kao Mile Kekin, imaju plaćene doprinose iz proračuna iako zarađuju poveći novac.
“Sve uređene zemlje u svijetu, podupiru umjetnost i umjetnike financijski. Tako i Hrvatska. Jer, veći dio njih slabo zarađuje i ne bi se bavili umjetnošću da nemaju potporu”, kazao je i dodao:
“Uvijek volim napomenuti da kulturna industrija u proračun donosi 4,6 posto. Iz njega se dugo dobivali 0,54 posto, a za ovu godinu se govori o dva posto. Ali, to je puno manje od onoga što ona donosi.”
Koji su kriteriji za stjecanje statusa samostalnog umjetnika?
“Da rad te osobe donosi doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti. Tko se želi baviti samostalnom umjetnosti, treba priložiti radove unazad pet godina, a kod ostvarenih prihoda je gornji cenzus 21.800 eura, više od toga se ne smije zaraditi unazad tri godine prosječno na godišnjoj razini.”
Neki to zarade na jednom koncertu ili glumačkoj gaži pa se postavlja pitanje zašto im se plaćaju doprinosi.
“Mali je postotak takvih. Svaki umjetnik je išao od 2005. do 2015. svake tri godine na financijsku reviziju i svakih šest godina na umjetničku. Trenutno je revizija svakih pet godina. Ukupno imamo 1388 umjetnika koji žive od umjetničkog djelovanja i možda bi jedan ili dva pali s popisa jer zarađuju više od propisanog cenzusa.”
Među njima je i Mile Kekin?
“Da. No, on uredno plaća poreze i promovira Hrvatsku svojim radom. Ono što je smisao kulture jest da je ona identitet jednog naroda pa propitivati koliko je zanemarivana i koliko se često dovodi u fokus ako se dogodi neka afera.”
Naglasio je da umjetnicima nije toliko bitan novac nego status samostalnih umjetnika, zbog čega su članovi HZSU-a.
Ipak, ministrica je najavila reviziju kako bi se ukinulo plaćanje doprinosima umjetnicima koji puno zarađuju.
“Pravilnik se može promijeniti ako se s time složi nadpolovičan broj strukovnih udruga, koje imaju pravo predlagati članove Povjerenstva. To nije nešto što može donijeti HZSU ili Ministarstvo kulture. Još 2017. se krenulo u inicijalne radnje, a 2019. se krenulo u izradu novog zakona, što je stalo i sad se opet s tim krenulo. Ponavljam, jako je mali broj onih koji puno zarađuju, a puno je onih koji zarađuju manje od minimalnog cenzusa. Uostalom, postoje sportaši koji puno zarađuju i dobivaju više. Ljudi koji zarađuju veći novac od umjetnosti promoviraju Hrvatsku i doprinose joj”, zaključio je Hrvoje Kovačević., piše N1.