Ivan Šolić o dugoročnijim tendencijama vremena nakon obilnih oborina u unutrašnjosti Hrvatske
Meteorološki tjedan protekao je u znaku jadranskog mini-uragana Adricane, kopije tropskog ciklona, jedne od najimpresivnijih atmosferskih pojava u svijetu.
Iako je Adricane fizikalno srodan tropskim ciklonima u mnogim stvarima, znanstvenici smatraju da se na području ograničenog bazena (Jadransko more), srećom, nisu u mogućnosti razviti do zastrašujuće snage oceanskih tropskih ciklona. Dok nam od tropskih ciklona očito ne stiže neka veća opasnost, od poplava nažalost jest. U petak stigoše vijesti o poplavama i štetama u Virovitičko-podravskoj županiji, koje su prouzrokovale vrlo obilne količine oborine u kratkom razdoblju, a prethodno nakvašeno i natopljeno tlo, nažalost, nije moglo apsorbirati količinu koja odgovora mjesečnoj vrijednosti oborine na tom području, piše Ivan Šolić za Slobodnu Dalmaciju.
I tu lošim vijestima iz hidrologije nije kraj, vodostaji velikih rijeka značajno su porasli, na području Hrvatske Kostajnice uvedeno je izvanredno stanje obrane od poplava za rijeku Unu i sve „oči“ kontinentalne Hrvatske uprte su u meteorološki radar, koji ozbiljnije oborine u unutrašnjosti reflektira i tijekom subote. Dobre vijesti na meteorološkim kartama, iako će i dalje biti povremenih oborina, one, srećom, na tom području više ne bi trebale biti obilnije.
Tjedan za nama, za Adricane, kišu, jugo i oblake, iskupit će se nedjeljom. Sutra, konačno, stabilizacija vremena u Dalmaciji, a malo oborina moguće je tek na njenom krajnjem jugu. Pred nama je jedan savršen dan (pretežno sunčano), idealan za šetnju, planinarenje te bilo koji drugi oblik nadoknađivanja aktivnosti na otvorenome, za koju proteklih dana nije bilo prave prilike. Izdvajamo „fensku“ (toplu) buru, fenomen koji Dalmatinkama i Dalmatincima baš najbolje ne „leži“, koja će podignuti vrijednosti žive u termometru diljem Dalmacije blizu vrlo ugodnih (i iznadprosječnih) do 20-ak stupnjeva Celzija.
U NOVI TJEDAN S VRLO JAKOM BUROM I OBLACIMA
Zbog razlike u tlaku zraka između anticiklone nad zapadnom Europom i poljem niskog tlaka zraka na jugoistoku Sredozemnog mora, u novi tjedan ulazimo s jakom i vrlo jakom burom, čiji udari mogu biti i olujni, na što već danas upozorava meteoalarm, servis DHMZ-a za upozorenja na opasne vremenske prilike.
Zbog vjetra, očekuju se poteškoće u odvijanju pomorskog prometa, preporučamo vam da pratite upozorenja DHMZ-a i servisne informacije Jadrolinije. U ranijim jutarnjim satima moguće su oborine, a iako će prevladavati pretežno oblačno vrijeme, dobra je vijest što će, po pitanju oborina, veći dio dana biti sterilan. Na buru „računajte“ i u tijekom utorka, ali ipak slabiju. Jedno je sigurno, start novog tjedna (koji bi po svoj prilici trebao servirati ljepše vrijeme od prethodnog) obilježit će bura i naoblaka, a od srijede sve ljepše proljetno vrijeme.
ENGLEZI: ZIMA ĆE NAS U TRAVNJU „OŠINUTI“ REPOM; AMERIKANCI: NEMA GOVORA O TOME
Dugoročnije gledajući, za oko nam je „zapeo“ prestižni Europski centar za srednjoročnu prognozu vremena iz Readinga u Engleskoj koji posljednjih nekoliko izlaza (glavnih) uporno signalizira razvoj sinoptičke situacije koji ne bi nikako bio dobar za vegetaciju, koja je već u punom zamahu.
Naime, Europski centar za srednjoročnu prognozu vremena poslije 5.travnja signalizira (tipičan zimski scenarij) širenje ogranka anticiklone nad Skandinaviju i otvoren put hladnoj zračnoj masi sa sjeveroistoka Europe. Američki GFS model „spušta“ loptu na zemlju i svom glavnom (meteorološkom) konkurentu poručuje – Nema šanse da se to dogodi, hladnoća će se zadržavati na sigurnoj udaljenosti, na krajnjem istoku Europe. Vegetacija (a bome i mi) „drži fige“ američkom prognostičkom modelu, uskoro će biti poznat rasplet ove meteorološke sapunice…