Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaAktualnoSprema li HDZ do sada najveći udar na Milanovića ?

Sprema li HDZ do sada najveći udar na Milanovića ?

VEĆ DUŽE vremena se govori o tome kako se pripremaju izmjene Zakona o obrani, koje će smanjiti ovlasti novog-starog predsjednika Zorana Milanovića. Priče su aktualizirane nakon što je Milanović na predsjedničkim izborima pomeo HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca.

Ministar obrane Ivan Anušić izjavio je da se planirane izmjene ne odnose na smanjenje predsjedničkih ovlasti, već na jasnije definiranje odgovornosti između Ministarstva obrane i predsjednika kako bi se izbjegla različita tumačenja koja su dosad opterećivala funkcioniranje vojske. SDP-ovci su poprilično zabrinuti i jučer je nekoliko istaknutih članova stranke zaprijetilo referendumom. 

Anušić jasno rekao da je cilj spriječiti neke Milanovićeve poteze

Kako Index neslužbeno doznaje, većina promjena odnosit će se na pitanje temeljnog vojnog osposobljavanja. U tom smislu, bitna je izjava koju je Anušić u ponedjeljak dao za HRT.

“Zakon se prvenstveno prilagođava ponovnom uvođenju vojnog roka. Istovremeno ćemo regulirati i odnos između Vlade RH i predsjednika države kako bismo izbjegli situacije iz proteklih pet godina. Ustav ostaje nepromijenjen, ali zakon će onemogućiti zloupotrebe funkcije vrhovnog zapovjednika, primjerice uskraćivanje dolaska načelnika Glavnog stožera pred saborske odbore”, naglasio je.

Pritom Anušić misli na to što je Milanović zabranio načelniku Glavnog stožera Tihomiru Kundidu sudjelovanje na sjednicama saborskog Odbora na obranu, na koje je bio pozvan kako bi objasnio potencijalnu ulogu hrvatskih časnika u misiji NSATU.

U izjavi se izrijekom ne spominje smanjenje ovlasti, no sama sintagma onemogućavanja zloupotrebe funkcije vrhovnog zapovjednika sugerira kako će nekih promjena biti. Obratili smo se Uredu predsjednika kako komentiraju ovu izjavu, ali nismo dobili odgovor.

Milanović: Bit ću vrhovni zapovjednik sve dok sam predsjednik

Milanović se o temi oglasio početkom godine. Poručio je da je jedini cilj izmjena zakona ograničiti i smanjiti ustavne ovlasti predsjednika Republike kao vrhovnog zapovjednika. Smatra da bi izmjene značile ujedno gaženje Ustava.

Naveo je da Plenković želi preuzeti zapovijedanje vojskom, ali i spomenuo da želi pripremiti teren za slanje vojske u Ukrajinu. Retoriku je posebno radikalizirao spominjući da će biti vrhovni zapovjednik sve dok je predsjednik. Odgovorio mu je Ivan Anušić kazavši da Milanović nad vojskom vrši tiraniju.

Tabak: Nejasan je puni opseg izmjena

Vojni analitičar portala Obris Igor Tabak govori nam kako je riječ samo o najavama i dodaje da još ništa nismo vidjeli te smatra da se možda tu tek radi o dnevnoj politici.

“Samim tim je nejasan puni opseg izmjena ovog zakona. Bile su izmjene iznimno učestale u mandatu ministra Damira Krističevića. Ali tu nije bilo problema budući da je postojala kakva-takva komunikacija s vrhovnim zapovjednikom.

No, pri dolasku u sabor, izmjene trebaju dobiti suglasnost Ureda predsjednika. Ako je ne dobiju, onda je potrebna dvotrećinska većina u saboru, kao oko NSATU misije. Teško je vjerovati da bi Ured predsjednika pristao na smanjenje ovlasti u ovakvoj postizbornoj situaciji. Zato mislim da je priča nesigurna”, govori nam Tabak. 

Cvrtila: Smanjenje ovlasti treba izbjeći

No, što ako se zaista bude inzistiralo na zakonu? Sigurnosni stručnjak Vlatko Cvrtila za Index govori da nitko nije spominjao zapreke unutar zakona kad je najavljeno uvođenje temeljne vojne obuke.

“Ono što znamo je to da bi trebalo napraviti određene izmjene oko odmrzavanja služenja vojnog roka. To je najavljeno, ali smatram da sadašnji zakon omogućuje dovoljno prostora da se provedu izmjene koje su nužne. No moguće je da su potrebne određene modifikacije”, rekao je Cvrtila.

“Ministar Anušić je još ranije najavio, doduše, u kontekstu kampanje, promjene zakona u smislu jasnijeg pozicioniranja ključnih aktera u zapovijedanju vojskom. Nije dobro da se ide u izmjene na način da se ograničavaju ovlasti predsjednika.

Možda bi neke procedure trebalo precizirati, ali smanjenje ovlasti treba izbjeći jer će dovesti do toga da će Ustavni sud izglasavati ponovno te odredbe, a i do novih poremećaja između predsjednika i vlade, dvije institucije koje su glavne po tom pitanju”, objasnio je.

“Otvara se politički problem, onaj sigurnosni već imamo”

Dodaje da se smanjenjem ovlasti neupitno otvara politički problem. Što se tiče sigurnosnog problema, govori da oko njega već imamo poremećaj u sustavu.

“I predsjednik Milanović je rekao nedavno da se Vijeće za nacionalnu sigurnost nije sastalo tri godine. Ono prema zakonima i Ustavu ima jasne ovlasti i zaduženja u upravljanju. Jasno je da tu imamo problem. VIjeće za obranu i VIjeće za nacionalnu sigurnost koordiniraju upravljanjem obrambenim i sigurnosnim asketima, ako se ne sastaju, pitanje je kako uopće upravljamo.

Takvo nešto je problem i u normalnim uvjetima, a kamoli u ovim nenormalnim. Odgovornost je nadležnih da ipak stvari počnu funkcionirati po tom smislu”, objasnio je za Vlatko Cvrtila.

Tabak: Doza neodređenosti je namjerna

Tabak nam je još rekao da bi, u situacijama kad se ide odmrznuti vojni rok ili regulirati ovlasti, bilo predsjednika ili resornog ministarstva, bilo potrebno provesti javnu diskusiju, stručnog ili šireg karaktera.

“To se u Hrvatskoj uopće ne prakticira i taj izostanak još jednog oblika komunikacije je samo po sebi jako loša stvar koju kod nas vlasti pod normalno prakticiraju pod opravdanjima nacionalne sigurnosti ili vojne tajne, iako taj pojam dugo zakonski ne postoji.

Radi se o nečemu što je loše jer se tako ne bistre stavovi i javnost ostaje neinformirana. Zato je teško samo na temelju političkih balona gdje nema jasnog sadržaja komentirati ozbiljne teme. Govorilo se prije par tjedana da će se saznati više oko vojne obuke pa su neke novine iznijele navodne brojke, a tu ništa službeno nije bilo. 

Jednaka je situacija sad s ovim izmjenama zakona. Nikakav jasan koncept se ne iznosi. I to je namjerno. Ta doza neodređenosti je politički alat koji se koristi u sučeljavanjima kako bi se lakše proveli vlastiti interesi”, dodaje Tabak.

Hajdaš Dončić misli organizirati referendum

Što se tiče političkog problema, kažimo da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić sinoć za RTL Danas jasno rekao što u toj stranci planiraju poduzeti ako se ostvari Plenkovićev plan o izmjeni Zakona o obrani.

“Ako će i dalje inzistirati na onome što su mu ljudi rekli da ne radi, ima nešto za što će se pitati nas. Postoji nešto što se zove referendum, koji ćemo organizirati da ne bi došlo do smanjenja ovlasti predsjedniku”, rekao je., piše index.hr

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE