Obrana policajca Mije Pranjkića smatra da će imati nepošteno suđenje jer je sutkinja prije radila u tužiteljstvu
Ponovno je, po treći put, odgođen početak suđenja Damiru Dekaniću, bivšem županu Vukovarsko-srijemske županije i još četvero suoptuženika na Županijskom sudu u Osijeku, koji su optuženi da su lažirali okolnosti prometne nesreće koju je Dekanić izazvao u svibnju 2022. godine sa službenim autom Županije i u pijanom stanju.
Ovaj put razlog je zahtjev za izuzećem predsjednice sudskog vijeća Sanje Voller-Jakšić koji je podnio Igor Plavšić, branitelj optuženog policajca Mije Pranjkića. Plavšić i Pranjkić, naime, smatraju da im sutkinja Voller-Jakšić ne može osigurati pravedan i nepristran postupak, za što su u zahtjevu naveli nekoliko razloga. Jedan od njih je i taj da je riječ o sutkinji koja je prije nego što je postala sutkinja osječkog suda bila tužiteljica u Državnom odvjetništvu koje je vodilo istragu i podignulo optužnicu u ovom kaznenom postupku. Voller-Jakšić je, naime, bila zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Osijeku, pa iako je u ovom slučaju riječ o predmetu u kojem je tužitelj USKOK, Plavšić smatra da se to ne može dijeliti.
– Predsjednica sudskog vijeća bila je u vrijeme provođenja izvida i pokretanja istrage, kao i u vrijeme podizanja optužnice, dio tužiteljstva koje je vodilo postupak i optužilo mog branjenika pa smatramo da postupak protiv njega neće biti pravedan i nepristran. Istu smo situaciju imali i u optužnom vijećukojim je također predsjedao sudac koji je prethodno radio u DORH-u. I u tom slučaju smo tražili izuzeće suca, što je, naravno, odbijeno. I sada, valjda slučajno, ponovno imamo suca koji je bio dio tijela koje je optužilo mog branjenika. DORH je jedinstveno tijelo, oni imaju kolegije na kojima raspravljaju o pojedinim predmetima i uopće nije bitno je li tih dvoje sudaca nešto radilo na ovom predmetu u vrijeme dok su bili tužitelji. Moj branjenik je to shvatio kao situaciju ‘‘kadija me tuži, kadija mi sudi‘‘. Moj branjenik smatra da njegov položaj u ovom predmetu nije pošten – rekao je Plavšić, kojega je sutkinja Voller-Jakšić na prošloj raspravi kaznila s 500 eura i plaćanjem troškova rasprave, jer se na njoj nije pojavio.
– To je još jedan razlog za vaše izuzeće – dodao je Plavšić i nastavio.
– Naime, ja sam vam dva tjedna prije te rasprave poslao zahtjev za odgodu, jer sam imao drugi predmet u isto vrijeme na kojem sam morao biti, a vi na taj zahtjev niste uopće odgovorili, nego ste ostavili raspravu iako ste bili svjesni da ja ne mogu doći. Također ste naložili da se mog branjenika, koji također na tu raspravu nije došao i to zato što mu je dostava poziva bila neuredna, na sljedeću raspravu privede. Okarakterizirali ste nas kao osobe koje odugovlače postupak, a s druge strane takve situacije kojih je ranije bilo u ovom predmetu niste sankcionirali. Sada imamo okrivljenika koji je u položaju da ga sud tretira drugačije od drugih i to negativno – kazao je Plavšić obrazlažući zahtjev za izuzeće predsjednice vijeća, koja je nakon kraće stanke odlučila odgoditi raspravu do donošenja odluke o njezinu izuzeću.
U nekim ranijim predmetima o ovakvim bi se zahtjevima predsjednik suda odlučivao odmah, no na osječkom sudu je trenutačno situacija takva da predsjednika nema. Naime, dosadašnji predsjednik Zvonko Vrban razriješen je te dužnosti na vlastiti zahtjev zbog istrage koja se protiv njega vodi pa sudom upravlja sudac Miroslav Rožac, kao sudac ovlašten za obavljanje poslova sudske uprave.
– Ovo nije pitanje uprave i ja ne znam tko će o ovom zahtjevu odlučiti jer nisam siguran da je zakon predvidio ovakve situacije. Ja bih volio da je ta odluka donesena već danas – rekao je Plavšić u izjavi za medije., javlja jutarnji list