Jeste li ikada imali to iskustvo da ste se iznenada i bez razloga potpuno razbudili u četiri sata ujutro, buljite u mrak i pitate se zašto ne možete jednostavno odspavati do trenutka kad morate ustati? Pokazalo se da to često nije povezano samo s lošom rutinom spavanja, već postoji i puno ozbiljnije objašnjenje kojeg ne treba zanemarivati, piše Daily Star.
Kako kaže Lisa Artis, zamjenica izvršnog direktora The Sleep Charity, koja je radila na poboljšanju kvalitete Simba madraca, postoje neki zanimljivi uvidi o ciklusima spavanja.
Tako ona kaže da počinjemo osjećati da nam je san manje dubok nakon otprilike četiri do pet sati spavanja. A prelaskom na lakši san veća je vjerojatnost da ćete se probuditi. Dakle, ako ste od onih koji idu u krevet u 23 sata, možda nije čudo što ste u 4 budni kao da je taj čas zvonila neka unutarnja budilica.
Koliko god zvučalo nadrealno, postoji nekoliko stvari koje mogu izazvati ta rana buđenja. Hormoni su među glavnim ‘igračima’ koji na to utječu, kaže Lisa Artis.
– Spavanje je vođeno našim unutarnjim satom ili cirkadijalnim ritmom. Ciklus spavanja reguliraju dva hormona: melatonin i kortizol, koji slijede pravilan 24-satni obrazac. Melatonin vam pomaže da zaspite, dok kortizol pomaže da se probudite i održava vas budnima. Sve je u praćenju ritma proizvodnje ova dva hormona. Ako želite izbjeći rana buđenja, bilo bi važno preskočiti izloženost ekranima kasno na večer, pojašnjava Artis. , prenose 24sata