SKLAPANJE dječjih brakova u Bosni i Hercegovini predstavlja ozbiljan društveni problem, a nedostatak statističkih podataka i sistemske organizacije dodatno otežava situaciju, osobito u pogledu kažnjavanja onih koji prisiljavaju djecu na takve zajednice, piše portal Klix.ba.
Iako je, kako prenosi Klix, problem dječjih brakova ranije bio prvenstveno povezan s romskim zajednicama, gdje su maloljetne djevojčice prodavane pod izgovorom tradicije za određene svote novca, sada je taj problem izašao iz okvira tih zajednica. “Takva djeca često postaju žrtve trgovine ljudima, a iskustva pokazuju da nesavjesni roditelji sada ugovaraju brakove i za dječake”, pišu.
O ovoj temi raspravljalo se tijekom okruglog stola u Tuzli, koji je organizirala Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini. Sudionici su, doznaje se, razmatrali pravne i socijalne aspekte prepoznavanja i razumijevanja fenomena dječjeg brakova u kontekstu Bosne i Hercegovine i Tuzlanske županije.
Zamjena vlastite kćeri za litru rakije
Udruženje žena Romkinja “Bolja budućnost” iz Tuzle istaknulo je da dječji brakovi predstavljaju ozbiljan društveni problem, navodeći konkretne primjere iz prakse. Predsjednica udruženja, Indira Bajramović, istaknula je slučajeve gdje je majka prodala kćer za 3000 konvertibilnih maraka (1533 eura), druga je zamijenila kćer za ovcu, dok je jedan otac zamijenio kćer za litru rakije, piše Klix.
“Kad djevojčica dođe u zajednicu, očekuje se da obavlja uloge odrasle žene, rano postaje majka, ne završava obrazovanje i zbog toga nije konkurentna na tržištu rada. U suštini, toj djeci uskraćujemo djetinjstvo. Važno je naglasiti da se ovakvi brakovi više ne događaju samo u romskim zajednicama, nego i u ostalim. Štoviše, u posljednje vrijeme sve je više dječjih brakova u neromskim zajednicama”, izjavila je Bajramović.
I dječaci prisiljeni na dječje brakove
Po pisanju Klixa, dosadašnja praksa pokazala je da se na sklapanje dječjih brakova ne prisiljavaju samo djevojčice, već i dječaci. U sprečavanju ove pojave ključnu ulogu imaju centri za socijalni rad, koji često dobivaju informacije o potencijalnim dogovorima za sklapanje dječjih brakova.
“Imali smo jednu prijavu protiv roditelja koji je omogućio sklapanje dječjeg braka. Presuda je bila osuđujuća, uz izricanje zatvorske kazne. Drugo iskustvo pokazuje da smo kroz druge predmete i socijalne pomoći uspjeli otkriti postojanje dječjeg braka, nakon čega djelujemo u suradnji s policijom”, izjavila je ravnateljica Centra za socijalni rad Lukavac, Amira Hodžić., prenos Index.