Iako se najavljivalo da će vratiti tisuće – mjera “Biram Hrvatsku” iz dijaspore je na povratak potaknula tek 700 ljudi.
U Veliku Britaniju Mateja Kobeščak je otišla čim je završila fakultet. Ondje je provela četiri godine, da bi se prije dvije vratila u Hrvatsku.
Poticaj za povratak bili su i Vladini poticaji. Jer za otvaranje svoje marketinške agencije dobila je oko 20 tisuća eura.
“Najviše mi je to značilo u trenutku povratka u Hrvatsku, kad još ovdje nisam imala svoje klijente i znala sam da će sigurno proći par mjeseci dok se moj posao opet ne uhoda i da neću imati stalnu zaradu. Tako da taj prvi period kad nisam imala zaradu, ta financijska pomoć mi je najviše značila. I to sam dobila od tih poticaja”, rekla je Mateja za RTL.
Najviše korisnika mjere u Slavoniji
Otkako je mjera “Biram Hrvatsku” prije tri godine uvedena, vratilo se 729 osoba. Za to je izdvojeno oko 5 milijuna eura i gotovo 9 milijuna za samozapošljavanje – ukupno gotovo 14 milijuna.
Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ističe: “Danas ste vidjeli da je od tih 700 odobrenih zahtjeva, među njima radi i preko tisuću i sto novozaposlenih osoba. Znači, ta je učinkovitost viša – ovi su se vratili, a plus toga su zaposlili dodatno ljude.”
Najviše ih se, prema podacima Ministarstva rada, vratilo u Slavoniju. 86 u Osječko-baranjsku, a 81 u Brodsko-posavsku županiju.
Potom slijedi Grad Zagreb gdje se vratilo 80 osoba.
Plenković: Nije to više mjera za podsmjehivanje
Dosadašnjim provođenjem mjere zadovoljan je ministar rada Marin Piletić.
“Još uvijek vjerujemo da postoji itekako veći interes za mjeru “Biram Hrvatsku”. Ovo su tek početni rezultati, s obzirom da ste i danas mogli čuti od ljudi koji su se vratili nakon 10 godina rada u inozemstvu da im je u prosjeku trebalo dvije do dvije i pol godine da se odluče da naprave nekakav svoj financijski plan”, rekao je Piletić.
Poruku za sve one koji su mjeru kritizirali ima premijer Plenković.
“Nije to sad više mjera za podsmjehivanje. Obrnuto. Mjera je vrlo korisna, konkretna, kad netko odluči sa svojom poslovnom idejom vratiti se u Hrvatsku, s određenim specifičnim iskustvom koje je stekao, ima na raspolaganju mjeru koja je i dalje tu”, kaže Plenković.
“Nije toliko strašno u Hrvatskoj”
Mateja zbog povratka nije požalila. Osim svog obrta, ovdje je osnovala i obitelj.
“Ispostavilo se da ima potražnje za ovo čime se bavim, da nije toliko strašno u Hrvatskoj, nije tako glatko kao vani, ali nije ni strašno tako da nisam ni u jednom trenu požalila. Niti zbog povratka, niti zbog otvaranja svog obrta u Hrvatskoj. Dapače, uživam”, rekla je.
Od Nove godine novi povratnici neće morati plaćati porez na dohodak pet godina. Ostaje za vidjeti hoće li ih to privući da se u većem broju vrate u zemlju., piše N1.