Često se dogodi da proizvod iz Jugoslavije postane tema razgovora ostatka svijeta, no ono što je mnoge ovog puta fasciniralo jest činjenica da ovaj predmet i dalje – radi.
Dva fena, proizvedena prije više od četiri desetljeća, u različitim dijelovima bivše Jugoslavije, našla su se u središtu pozornosti na internetu, a zajedničko im je da oba rade.
Na mreži Reddit korisnik je naišao na primjerak fena proizvedenog u Donjem Milanovcu, a ono što ga je začudilo je da, iako izgleda kao da je izrađen prije pola stoljeća, još uvijek radi.
Fabrika elektroproizvoda
Ovaj fen proizveden je u “Fabrici elektroproizvoda” u Donjem Milanovcu, osnovanoj 1976. godine. Tvornica je započela proizvodnju prigušnica i malih elektromotora, a zatim se asortiman proširio.
Počelo je sa 120 radnika, potom se broj povećavao. Pred kraj, 2003. godine, bilo je 270 zaposlenih, a tijekom privatizacije 2008. godine 178. Naravno, prije ih je bilo više.
Tvornica je bila poznata i kao FEP, a sam pojam poznat je i iz televizijskih reklama. Pozornost je privukao krilaticom “FEP štedi vaš džep”. Za njegovu istinitost nije potrebno pozivati se na cijenu proizvoda, već na njegovu trajnost. I danas se u internetskim oglasima od Zagreba do Skopja mogu pronaći FEP-ovi uređaji, koji su još uvijek u funkciji, iako su uglavnom napravljeni prije 30 i više godina.
S druge strane, još jedan proizvod koji se koristio za sušenje kose, a proizvodio se u Jugoslaviji, postao je viralan.
Rudi Čajavec
Ovo sušilo za kosu proizvedeno je još u doba Jugoslavije, ali radi i danas, što ne čudi s obzirom na kvalitetu izrade.
Ovaj fen dolazi iz nekadašnje tvornice Rudi Čajavec u Banjoj Luci, koja je bila jedna od najznačajnijih tvornica u regiji. Tvornica je bila velika, površine 84.000 četvornih metara, a zapošljavala je više od 10.000 ljudi. Proizvodni pogoni nisu bili samo u Banjoj Luci, već iu drugim gradovima poput Foče, Laktaša, Čelinca, Šipova i Ljubije.
Tijekom 1960-ih godina tvornica je ostvarivala značajne godišnje prihode, proizvodeći široku paletu proizvoda poput televizora, audio pojačala, opreme za automobile, tranzistorskih radija i mnogih drugih. Danas su ti prostori pretvoreni u butike i dućane, dok je nekadašnja menza danas mjesto za proslave., piše N1.