Anna Civiljeva, nećakinja je ruskog predsjednika Vladimira Putina i zamjenica ministra obrane Andreja Belousova rekla je na sastanku u ruskoj Dumi i više nego je možda htjela na temi podrške sudionicima ruske invazije na Ukrajinu. Pričala je o tome kako sad svi muškarci koji potpišu ugovor s ruskim ministarstvom obrane ostavljaju uzorke DNK kako bi kasnije lakše bili identificirani. Ti podaci unose se potom u bazu podataka Ministarstva unutarnjih poslova, piše bjeloruski portal Zerkalo.
“Uzimamo i DNK od rodbine, oni je dragovoljno daju. Također, unosi se u bazu podataka. Svih rođaka koji su nam se javili je 48.000”, ispalila je Civiljeva što je zateklo šefa Odbora za obranu ruske Dume Andreja Kartapolova.
“Kolege, najsiksrenije vas molim, neka se nigdje ne pojavljuju ove brojke o nestalima. Ovo su tako strogo osjetljive informacije. Kada sastavljamo završne dokumente, također moramo paziti da ti brojevi nigdje ne iskoče”, upozorio je Kartapolov.
“Nisam dala brojeve nestalih, već brojeve ljudi koji su nam se javili. Oni (rođaci) će naći mnoge. Stoga je ova brojka samo broj zahtjeva, a ne statistika”, odgovorila mu je Putinova nećakinja Civiljeva.
Ne zna se odnosi li se Tsivilevina izjava na 48 tisuća rođaka nestalih vojnih osoba koji su donirali DNK ili na jedinstvenu bazu podataka DNK rođaka vojnih osoba koje su u zoni borbe. Međutim, ranije su se rođaci ruskog vojnog osoblja žalili da je DNK moguće besplatno donirati samo ako vojnik ima službeni status “nestalog u akciji”. Slične su informacije iznesene u razgovorima rođaka vojnog osoblja.
Istodobno, na web stranici Irkutskog povjerenika za ljudska prava piše da se DNK može donirati bez takvog statusa., piše dnevnik.hr