Četvrtak, 5 prosinca, 2024
NaslovnicaVijestiHrvatskaBuzina: Neprijavljivanje djeteta u osnovne matične knjige veliko zanemarivanje

Buzina: Neprijavljivanje djeteta u osnovne matične knjige veliko zanemarivanje

Pročelnica Zavoda za forenzičku psihijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče u Zagrebu Nadica Buzina gostovala je u Dnevniku HTV-a. Komentirala je slučaj kod Varaždina gdje su u dvorištu pronađena tijela beba.

Roditelji djece čija su tijela jučer pronađena u dvorištu obiteljske kuće u Ljublju Kalničkom blizu Varaždina, danas su ispitani i određen im je istražni zatvor. Mnogo je pitanja vezanih uz ovaj slučaj koji je potresao cijelu zemlju. 

– Ovo je jedan užasan slučaj koji ne potresa samo cijelu hrvatsku javnost nego potresa i nas profesionalce koji bi trebali puno racionalnije i bez previše emocija doživjeti cijelu situaciju, rekla je Nadica Buzina.

Dodala je kako istraga treba pokazati što se sve događalo.

– Treba puno radnji poduzeti prije, da bi se došlo u situaciju da se provede psihijatrijsko vještačenje i da se vidi je li uopće te osobe koje su u kaznenom postupku imaju neke psihičke smetnje. Treba voditi računa da se ne krše prava djeteta i da svi koji se dotaknemo teme za ovaj tip nasilja, da pazimo da ne kršimo djetetova prava, rekla je.

“Vrlo malo obitelji u Hrvatskoj funkcionira da ne prijavljuje svoje dijete”

Djeca nisu rođena u bolnici, nisu prijavljena i službeno uopće nisu postojala.

– To nam puno govori o funkcioniranju tih roditelja. Govori o jednoj disfunkcionalnosti. Vrlo malo obitelji u Hrvatskoj funkcionira po tom tipu da ne prijavljuje svoje dijete. Neki put se osobe pozivaju da imaju posebna prava i da mogu raditi što žele unutar svoja četiri zida. Naravno da mogu, ali ne mogu raditi ništa na nečiju štetu. Neprijavljivanje djeteta u osnovne matične knjige i dobivanje dokumenata za dijete je veliko zanemarivanje, naglasila je.

Sama činjenica da je netko pripadnik određene sekte ili religije, kaže Buzina, ne mora ništa psihijatrijski značiti.

– Takva osoba može imati određene psihičke smetnje ili ne mora. To može ići zajedno ili potpuno odvojeno. Kao forenzički psihijatri procjenjujemo na zahtjev suda ili državnog odvjetništva je li osoba koja je počinila neko kazneno djelo ima određene psihičke smetnje. Kad se utvrdi da ima određene psihičke smetnje, tada se odredi jesu li psihičke smetnje koje su registrirane kod određene osobe imale nekakvog utjecaja na njezine mogućnosti shvaćanja djela i upravljanja svojom voljom. Pravnički rečeno – je li ta osoba bila ubrojiva, smanjeno ubrojiva ili neubrojiva, objasnila je.

Počinitelji teških kaznenih djela

Istaknula je kako su radili istraživanje gdje su uzeli počinitelje teških kaznenog djela.

– Vrlo je mali postotak osoba koje spadaju u skupinu pravih duševnih bolesti, skupinu psihoza. U situaciji kad netko boluje od psihoze ne mora značiti da ta osoba automatski nije svjesna onoga što je radila. Onda mora biti u akutnom pogoršanju osnovne bolesti. Nijedna psihijatrijska dijagnoza sama za sebe ne može se izjednačiti s određenim zaključcima, rekla je Buzina., piše HRT

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE