Na otvorenom moru srednjeg Jadrana došlo je jutros do jakog razvoja grmljavinskih oluja koje su dolaskom na arhipelag Kornata mjestimično uzrokovale velike količine oborine nalik tropskim pljuskovima, govori naš meterolog Bojan Lipovšćak.
U svega nekoliko minuta stvorila se snažna bujica koja se s brda spustila preko naselja i zatočila stanovnike u kućama.
Mirjana Jerat ispričala je za Danas.hr da se bujica samo odjednom stvorila te da je u svega nekoliko minuta razina vode oko kuće narasla na metar i pol.
“Naš hladnjak u prizemlju je uništen, metar i pol vode prodrlo je u kuću. Bujica nam je sve odnijela što je bilo ispred kuće – motor, stolove za 50 ljudi… Ne možemo ni vidjeti gdje je to odnijelo, možda je sve završilo u uvali. Strašno je”, ispričala je.
Sve se dogodilo, kaže, u ranim jutarnjim satima, oko šest sati. Izašla je iz kuće po drva i vidjela bujicu koja je jurila prema njezinoj kući. Voda je ubrzo došla do stepenica njihove kuće te su morali pobjeći unutra kako bi se sklonili.
“Odsječeni smo na otoku”
“Voda je rasla prema katu, u samo nekoliko trenutaka u visinu od metar-metar i pol. Takva sila! Zidove je nosilo, tutnjalo je, udaralo, sve je bacalo”, govori i dodaje da je udar bujice trajao oko sat vremena.
“Naše masline su bile već ubrane, na putu. Odnijelo nam je sigurno 600-700 kilograma, sve je otišlo”, kaže. U naletu bujice uništeno joj je i 20 košnica.
Šteta je, kaže, ogromna. “Sve što smo imali je ovdje. Kuća za turizam, ugostiteljstvo, suprug se time bavi. Nadamo se da će nas netko posjetiti jer smo odsječeni na otoku, a kiša još pada”, ispričala je očajna Mirjana.
Ravnatelj Nacionalnog parka Kornati Šime Ježina za Danas.hr je kazao da bi službe trebale krenuti prema Kornatu. “U Vruljama su male uličice, infrastrukturno nisu riješeni. Riječ je o tradicijskim naseobinama, ljudi su sad tamo u berbi maslina. Svake se godine ovo dogodi, još ne znam je li voda ušla ljudima u kuće. Sad ćemo se skupiti i vidjeti kako ljudima pomoći. Za njih je zadužena Općina Murter, imamo brodove ali je jako jugo. Krenut ćemo kad se vrijeme smiri”, rekao je Ježina.
Nezabilježena pojava nad Kornatima
“Rijetka mreža automatskih meteoroloških stanica nije još zabilježila pojavu najvećeg intenziteta pljuska nad Kornatom. Najbliža automatska stanica nalazi se na Kapriju koju je zahvatio samo rub jake oborinske zone te je zabilježen intenzitet kiše od 15 litara u 10 minuta padanja na četvorni metar što odgovara količini od 90 litara na sat.
Prema mjerenju i registraciji meteorološkog radara DHMZ-a s radarskog centra Debeljak kraj Zadra u središtu oborinske zone intenzitet oborine bio je i do 100
litara/sat. Prema analizi polja vjetra na visini 1400 metara iznad tla nad Kornatima je došlo do “sudara” zapadnog i južnog vjetra što je doprinijelo intenzifikaciji oborine i jak razvoj oblaka vertikalnog razvoja”, objasnio je Lipovšćak., piše N1