Rodna podjela podijelila je korejsko društvo, a sada dolazi i u SAD gdje se sve više mladih žena okreće pokretu 4B
Mlade žene diljem Južne Koreje u sve većem broju ne žele imati posla s muškarcima, a na to je utjecaj imao i pokret 4B – radikalna feministička kampanja koja je nastala u Koreji kasnih 2010-ih. Četiri B označavaju bi-hon (bez braka), bi-yeonae (bez spojeva i izlazaka s muškarcima), bi-chulsan (bez rađanja djece) i bi-sex (bez seksa).
Kako prenosi Politico, pokret je nastao kao odgovor na sve veću rodnu nejednakost i nasilje nad ženama: Koreja ima jednu od najvećih rodnih razlika kada su u pitanju plaće, a također je velika stopa brutalnih ubojstava žena na postajama podzemne željeznice, krovovima i u njihovim domovima, a najčešći počinitelji su muškardci s kojima su izlazile, pokazuju izvješća tamošnjih lokalnih medija. Zbog toga aktivisti pokreta 4B tvrde da je jedini način na koji tamošnje žene mogu postati sigurne, i način na koji mogu uvjeriti tamošnje društvo da njihovu sigurnost također shvati ozbiljno, taj da potpuno odbace muškarce dok se nešto drastično ne promijeni., prenosi jutarnji
A sada, nakon što je Donald Trump ponovno izabran za američkog predsjednika, pokret 4B postao je viralan i među američkim korisnicima društvenih mreža, posebno među ženama koje su bijesne na muškarce koji su pomogli Trumpu da se ponovno vrati na čelo države. Samo na TikToku najpopularniji videi prikupili su nekoliko milijuna pregleda, a i na društvenoj mreži X dijele se objave koje imaju preko 450 tisuća lajkova i 21 milijuna pregleda.
Prerano je za reći hoće li se pokret 4B zadržati u SAD-u, no čak i ako se to ne dogodi, trenutni val interesa koji je izazvao već nešto govori. Porast mizoginije je očit, slično onome što imamo prilike vidjeti u Koreji. Poruke pokreta 4B o tjelesnoj autonomiji i bijes koji je pokrenuo taj pokret mogli bi imati veliki utjecaj ne samo na američku politiku, već na američki način života općenito, baš kao i u Koreji.
“Gledajte na pokret kao na radnički štrajk”, kaže Soha, korejska feministica koja se krije iza tog nadimka iz straha da će je uznemiravati zato što podržava feminizam. Ona tvrdi da se tu radi o odbijanju dodatnog truda koji žene moraju uložiti da bi se svidjele muškarcima, održavale kućanstvo i slijedile patrijarhalna načela, što je sve raširenije u konzervativnijem dijelu društva Južne Koreje. Mnoge od njih izbjegavaju oznaku 4B, u strahu od uznemiravanja, ali i dalje žive prema tim načelima. To smatraju svojevrsnim ‘činom preživljavanja‘, načinom da se žene zaštite od brzo rastućeg nasilja, izbjegnu gnjusne razgovore s muškarcima ženomrscima i odupru se antifeminističkoj vladi koja aktivno pokušava ukinuti ženska prava.
Baš kao što je spol postao politički pokazatelj u Koreji, on tako sada oblikuje i izbore u Sjedinjenim Državama, prenosi Politico. Demografija izlaznosti s predsjedničkih izbora u SAD-u još se sređuje, ali nekoliko stvari je kristalno jasno. Republikanska lista koristila je muški identitet i rodne pritužbe kao uspješno političko oruđe, ciljajući na glasove svoje “braće” i pripisujući neuspjeh Kamale Harris njezinom identitetu. Muškarci su pomogli Donaldu Trumpu da pobijedi na izborima. Mnoge mlade žene su izbezumljene. To je samo ubrzalo već rastući rodni jaz u američkoj politici, gdje sve veći broj mladih muškaraca odbacuje feminizam. Anketa NBC Newsa pokazala je da 57 posto žena podržava Harris, u usporedbi s 40 posto muškaraca – pri čemu žene naginju više ulijevo, dok muškarci naginju desnici.
Rodne podjele u Južnoj Koreji odigrale su i upečatljivu ulogu na tamošnjim posljednjim predsjedničkim izborima. Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol, tadašnji konzervativni kandidat, osigurao je pobjedu 2022. tako što se obraćao mladim muškarcima koji su se osjećali zapostavljenima posebno nakon #MeToo pokreta koji je 2018. uništio karijere nekim glumcima i političarima. Mladi muškarci pozdravili su Yoonove izjave da je “antifeminist”, rekavši da “strukturalna diskriminacija na temelju spola” ne postoji, unatoč tome što se Južna Koreja redovito nalazi pri dnu indeksa o jednakosti spolova Svjetskog ekonomskog foruma.
Tamošnji mladi muškarci smatraju da je diskriminacija muškaraca ozbiljnija od diskriminacije žena, iako 50 posto žena u dobi od 19 do 29 godina kaže da je doživjelo spolnu diskriminaciju na poslu, u usporedbi s 30 posto njihovih muških vršnjaka. Od 2021. do 2023., broj žena koje su bile žrtve seksualnog napada porastao je za 15 posto. Mnoge Amerikanke strahuju da bi se isto moglo dogoditi i kod njih.
“Pridružila sam se pokretu 4B nakon što sam prekinula s dečkom republikancem”, rekla je jedna mlada Amerikanka na TikToku. “Mnoge su žene jednostavno umorne od muškaraca i brige ‘što ako mi napravi ovo ili ono.‘ Nekad sam razmišljala o tome kako bih željela pronaći dobrog muškarca, koliko god to bilo teško. U ovom trenutku ne osjećam više tu potrebu”, rekla je jedna mlada djevojka iz Južne Koreje.