Četvrtak, 21 studenoga, 2024
NaslovnicaZanimljivostiPrekomjerno hvaljenje djece zapravo može imati negativan učinak, tvrdi specijalistica

Prekomjerno hvaljenje djece zapravo može imati negativan učinak, tvrdi specijalistica

POŽELJNO je djecu pohvaliti zbog njihovih postignuća i određenih stvari koje rade, ali pretjerano hvaljenje zapravo može imati negativan utjecaj na njihovo samopouzdanje. Tako tvrdi socijalna radnica i specijalistica za razvoj djece, Claire Lerner, koja smatra kako bi roditelji trebali djecu umjereno hvaliti da im se to kasnije ne bi “obilo o glavu”.

Ističe kako pretjerano hvaljenje “može dovesti do toga da se djeca oslanjaju na vanjske potvrde kako bi se osjećala dobro u vezi s sobom. Također, mogu početi osjećati tjeskobu vezanu uz izvedbu i imati problema s prihvaćanjem činjenice da nisu uvijek u pravu ili savršena”.

Još jedan od problema povezanih s pretjeranim hvaljenjem djece je hvalisanje. “Prekomjerno hvaljenje može ih potaknuti da postanu hvalisavci, što može negativno utjecati na njihove socijalne odnose”, dodaje Lerner.

Tu je i činjenica da ovakva djeca češće smatraju kako moraju biti najbolja te se boje da će, ako ne ispune određene ciljeve, razočarati roditelje i biti manje cijenjeni i voljeni nego prije. Isto tako, dinamika u kojoj se djecu prekomjerno hvali, može dovesti do toga da djeca teško prihvaćaju ispravke i inzistiraju da su u pravu čak i kada je očito da nisu.

Što učiniti ako prekomjerno hvaljenje imati negativan utjecaj na djecu?

Lerner ističe kako postoji nekoliko stvari koje roditelji moraju učiniti ako vide da su njihove pohvale zapravo loše utjecale na ponašanje njihove djece.

Usmjerite fokus s pohvala na proces: Komentirajte učinak njihovog truda na njih same, a ne na vas: “Trudio si se pratiti loptu, i to ti je pomoglo da postigneš taj gol koji ti se jako svidio” umjesto “Postigao si puno golova! Jako smo ponosni na tebe!”.

Priznajte da je teško ne biti uvijek najbolji ili pobjednik: To je nešto s čime se svi borimo. Moramo naučiti kako upravljati takvim trenucima ako želimo biti dobri suigrači i omogućiti prijateljima da se dobro osjećaju u našem društvu.

Kad se djeca pretjerano hvale, nemojte ih kritizirati: To ih posramljuje i gotovo uvijek dovodi do toga da se dodatno upletu u svoje priče. Umjesto toga, odgovorite im prepoznavajući njihovu želju: “Voliš postići puno golova”.

Kada vaše dijete iznosi neistinite tvrdnje, nemojte ih ispravljati: To djecu stavlja u neugodan položaj, oni će tada još žešće braniti svoju poziciju, često koristeći nelogične argumente. Umjesto toga, pokušajte: “Zanimljivo. Ja imam drugačiju informaciju o tome” i navedite svoje objašnjenje. To povećava vjerojatnost da će dijete obraditi informacije koje dijelite, iako možda to neće priznati. Možete i predložiti da zajedno istražite određenu temu. Pristupanje problemu suradnički, bez posramljivanja ili naglašavanja tko je u pravu ili u krivu, može otvoriti djecu za učenje., piše Index

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE