Subota, 23 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiHrvatskaŠto predsjednički kandidati misle o povećanju izdvajanja za vojsku?

Što predsjednički kandidati misle o povećanju izdvajanja za vojsku?

Još prije nekoliko mjeseci postalo je jasno da će glavni motiv pretkampanje uoči predsjedničkih izbora biti sektor obrane. Dok traju politička pripetavanja, sigurnosna situacija u svijetu sve je složenija, a rizik od opasnosti sve veći. Treba li Hrvatska povećati ulaganje u vojsku, pitali smo neke od predsjedničkih kandidata., piše HRT

Ratovi, sukobi, rastuće tenzije. Uz sve to, na karti svijeta mijenjaju se politički odnosi. Novu konstelaciju na političkoj sceni donosi i pobjeda Donalda Trumpa.

Vremena su složena, poručuje aktualni predsjednik Zoran Milanović. Mali narodi, kaže, trebaju braniti svoje interese, a ako zatreba – i teritorij.

– Hrvatska kao članica Europske unije, Hrvatska kao članica NATO-a, bila je i bit će, ali prije svega, Hrvatska koja ima sveti ustavni i nadustavni, i više od toga, zadatak da brine o svojim ljudima, o njihovoj dobrobiti i, prije svega, o njihovoj sigurnosti, rekao je predsjednik.

Kada je riječ o izdvajanjima za obranu, Hrvatska je blizu dva posto BDP-a, koliko želi NATO.

Nabavili smo borbene zrakoplove Rafale, helikoptere Black Hawk, oklopna vozila Bradley. Kupujemo i nove tenkove Leopard.

Da bi trebalo dodatno povećati izdvajanja za vojsku, uvjeren je Dragan Primorac. Živimo, kaže, u okolnostima jedne od najvećih globalnih kriza i nije riječ samo o ulaganju u opremu.

– Pitanje je ulaganja i u ljude. Ako se sjetite mandata, premijerskog mandata Zorana Milanovića, mi smo bili u poziciji da je vojska doslovno ostajala bez obroka, hrane, juhe, ustvrdio je Primorac.

– A ja ću kao budući predsjednik Republike Hrvatske učiniti da taj rast bude kontinuitet sukladno standardima NATO-a, dodao je.

Selak Raspudić: Naglasak na razvoj pomorske strategije

Marija Selak Raspudić najavljuje ozbiljniji pristup sektoru obrane. Hrvatska će, kaže, morati izdvajati više, a ulogu bi u tome mogla odigrati i Trumpova pobjeda.

– Prvo činjenice, prvo brojke, onda strategija, koja je plan uporabe Oružanih snaga koje nemamo, a tek potom dolazi kupovina, naglasila je.

– S obzirom na važnost geostrategijskog položaja Republike Hrvatske, je da treba sigurno više ulagati i staviti naglasak upravo na razvoj naše pomorske strategije, ustvrdila je.

Kekin: U vojsku se ulaže stihijski

Da je trenutačna obrambena strategija loša i bez strateških dokumenata, smatra Ivana Kekin. Kaže, ulagati treba, ali ne i bacati novac.

– Mi vidimo da se ulaganja u Hrvatsku vojsku vrše stihijski, da se vrše neplanirano. Imamo sad najavu da ćemo kupiti 50 najskupljih tenkova na svijetu, koji su, ono, usput rečeno, vrlo krhki. Unište ih dva ili tri drona od tisuću dolara, rekla je.

Lozo: Strateški partner Hrvatskoj treba biti SAD

S druge strane, predsjednička kandidatkinja stranke DOMiNO Branka Lozo ima ideju s kime surađivati i kolika bi ulaganja u vojni sektor trebala biti s obzirom na NATO-ov cilj.

– To bi trebalo iznositi, s obzirom na hrvatski BDP, oko milijardu i pol eura godišnje, rekla je.

– Meni se čini da bi najlogičnije bilo, i to bih ja voljela, da Hrvatskoj strateški vojni partner bude SAD, dodala je.

Bulj: Uspostaviti poseban rod vojske za dronove

Poput Branke Lozo, za obvezni vojni rok zauzima se i Miro Bulj, a ima i prijedlog vezan uz nove tehnologije.

– Treba nam modernizacija naoružanja. Vidimo da imamo i novi način ratovanja. To je ratovanje dronovima. To bi tribalo osposobiti ljude, naše vojnike i uspostaviti zaseban rod, jer vidimo da je to u Ukrajini u ovom ratu vrlo bitno, naglasio je.

Pretkampanja zasad pokazuje da je sektor obrane kandidatima prioritet. Uloga predsjednika sa sobom nosi i ulogu vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga – a vremena su sve izazovnija.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE