Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaZanimljivostiJe li skuplje održavati električni automobil – koji su troškovi najveći?

Je li skuplje održavati električni automobil – koji su troškovi najveći?

Košta li održavanje električnog automobila više od održavanja standardnog automobila? Je li broj kvarova i popravaka na električnim automobilima, veći?

Razlike u cijeni i održavanju

Trenutno je električni automobil na našim cestama više luksuz nego nešto što bi se moglo okarakterizirati kao ekonomično i ekološko prijevozno sredstvo. Razlog tome je činjenica da su električni automobili znatno skuplji od sličnih modela s benzinskim ili dizelskim motorima.

Sama cijena je viša, ali je prijeđeni kilometar znatno povoljniji. Još jedna stavka koja privlači veliki broj vozača je činjenica da su električni automobili lakši za održavanje. Pitanje je samo – jesu li jeftiniji za održavanje?

Konkretan odgovor s preciznim primjerima još se ne može dati jer je broj električnih automobila koji su službeno dostupni na našem tržištu još uvijek ograničen pa se usporedba na većem uzorku ne može napraviti. No ono što se za sada zna jest da električni automobili imaju znatno manji popis sklopova koji se moraju održavati tijekom redovnog rada, piše Supertest.

Nema klasičnog motora, pa nema ni izmjene ulja, filtera ulja i zraka, svjećica… Također, nema ni složenih sustava prijenosa.

Kod električnih automobila kočnice traju neusporedivo dulje jer se najveći dio kočenja u normalnim uvjetima odvija regenerativnim kočenjem, odnosno usporavanjem tako da elektromotor preuzima ulogu generatora i tako puni bateriju.

Napredna tehnologija

Međutim, problem s električnim automobilima je taj što je to trenutno napredna tehnologija koja zahtijeva visokokvalificiranu radnu snagu.

Za održavanje električnog automobila potrebni su obučeni radnici, jer osim što se popravci mogu obaviti nestručno, još je veći problem što mogu biti i opasni jer postoji mogućnost ozljeda uslijed strujnog udara.

Stoga teorija da ćete kupnjom električnog automobila uštedjeti na održavanju u ovom trenutku nije točna. Svaki električni automobil mora se održavati u ovlaštenom servisu, a to svakako ne podrazumijeva niske troškove i iznalaženje raznih načina za smanjenje troškova održavanja.

Ono što treba napomenuti je da su popravci električnih automobila u slučaju prometnih nesreća skuplji nego kada se radi o istoj ili sličnoj šteti na klasičnim automobilima.

Prema statistici osiguravajuće kuće Allianz, popravci električnih automobila u prosjeku su 30 posto veći nego sličnih modela s benzinskim ili dizelskim motorima, prenosi Danas.rs.

Možda nije najznačajnije, ali treba spomenuti i da kod električnih automobila treba redovitije kontrolirati stanje guma.

Električni automobili imaju motore većeg momenta, pa se pogonski kotači u prosjeku brže troše. Također, električni automobili imaju veću masu zbog baterija, što je dodatni razlog što gume imaju nešto kraći vijek trajanja.

Zaključak je jasan – ako vam je ukupni trošak vlasništva automobila jedina motivacija za kupnju električnog automobila, to u ovom trenutku nije najbolja ideja.

Cijena po kilometru svakako će biti povoljnija, no kada se tome pribroje svi ostali troškovi, kao i visoka cijena nabave samog automobila, računica nikako nije pozitivna., prenosi N1

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE