Urednica vanjske politike Dnevnika Nove TV Ivana Petrović javila se i Budimpešte sa zasjedanja lidera zemalja EU.
U Budimpešti se održava drugi dan zasjedanja lidera zemalja Europske unije. Oni se pokušavaju prilagoditi povratku Donalda Trumpa na vlast u Sjedinjenim Državama.
Osjetljiva tema je Ukrajina, a dok mađarski premijer izjavljuje da je već izgubila rat, hrvatski tvrdi da je europska potpora Ukrajini čvrsta kao i dosad. Iz Budimpešta se javila urednica vanjske politike Dnevnika Nove TV Ivana Petrović.
Najprije je rekla kako su ostali europski lideri komentirali Orbanove riječi. I tu je ključna jedna stvar, napomenula je.
“Unatoč hladnom tušu, Europsko vijeće je reagiralo vrlo suzdržalo. Šefovi država i vlada su reagirali svaki na svom nacionalnom press briefingu odgovarajući na novinarska pitanja svojih novinara i sve to, manje više, isto što je rekao premijer Andrej Plenković. Svi su pokušali to gabaritirati u mađarski nacionalni stav, ali ovo je počelo još sinoć”, rekla je Petrović i nastavila.
“Viktor Orban je načeo ovu temu, a Zelenski mu je putem svoje konferencije za medije proturječio rekavši da Ukrajina ne pristaje na nikakvu okupacije. Ključno je pitanje je li Orban sve ovo izveo sam ili možda to napravio na nagovor američkog predsjednika“, rekla je Petrovića pa predstavila argumente za to.
“Prvi je što su njih dvojica izrazito bliski, drugi je što Trump stalno govori da će on zaustaviti rat u Ukrajini. I treći je, ako je suditi prema onome što je govorio izabrani potpredsjednik J. D. Vance i što pišu Trumpu skloni mediji u Americi, jest to da će njegova administracija ponovno detaljno proučiti neostvareni i propali sporazum iz Minska kojeg bi se najjednostavnije moglo opisati kao mješavinu nekadašnjeg propalog plana Z4 i Erdutskog sporazuma, ali koji pretpostavlja cjelovitu Ukrajinu unutar njezinih međunarodno priznatih granica i dio je međunarodnog prava”, objasnila je Petrović.
“Sve u svemu, prema reakcijama, vidimo da to neće biti niti brzo niti jednostavno. S jedne strane, imamo rusko održanje Putinove diktature, a s druge strane, enormne profite zapadne industrije oružja. U svakom slučaju, bit će vrlo teško i neće biti ovako kako Orban govori. Na dobrobit Ukrajine spojiti ono što je u međunarodnim odnosima jako često udaljeno, a to je kategorija ispravnosti i realnosti”, rekla je.
Potom se odgovorila jesu li europski čelnici komentirali mogućnost da Trumpova nova administracija EU nametne visoke carine na njihove proizvode.
“To se nije spominjalo. Najviše se raspravljalo o planu Marija Draggija i dominantno o budućoj energetskoj sigurnosti Europske unije. Premijer Plenković nas je podsjetio na to da se EU već suočila s time u ovoj, točnije Bidenovoj administraciji nakon što je Biden donio plan odnosno antiinflacijski zakon što znači da je protekcionizam Bidenove administracije samo malo više suptilan i manje javno vidljiv od ove Trumpove”, objasnila je Petrović.