Vrtlari se pozivaju da se odupru iskušenju da očiste svoje jesensko lišće jer ono može biti od koristi vašem travnjaku.
Alys Fowler, ekološka spisateljica, kaže da je najbolje ne dirati lišće koje je palo na tlo. Poručuje da to lišće zapravo može pomoći vašem travnjaku i ponuditi stanište kukcima.
Ona tvrdi da otpalo lišće skladišti ugljik, što može pomoći vašem travnjaku da upije minerale i vlagu. Otpalo lišće također je dom za kukce, a koriste ga crvi.
Unatoč njihovom neurednom izgledu u početku, Fowler uvjerava da će ih zimski vjetrovi na kraju rastjerati, dopuštajući crvima da ih razgrade i integriraju u tlo.
U svom članku za časopis Gardeners’ World (Svijet vrtlara), Fowler obavještava čitatelje: “Tlo može zadržati do 30 posto više ugljika ako se jesensko lišće ostavi da trune. Ugljik hrani hranidbenu mrežu tla, posebno mikorizne gljive, što poboljšava ne samo sposobnost drveća da apsorbira vodu i minerale, već također travnjak i širi vrt.”
Fowler skreće pozornost na moljca jastreba, poznatog po svojoj upečatljivoj ružičastoj i maslinastozelenoj boji, koji ovisi o raspadanju lišća kako bi formirao svoje čahure, naglašavajući važnost dopuštanja lišću da se prirodno razgradi.
Plijesan među lišćem
David Hedges-Gower, predsjednik Udruge travnjaka, izdao je oštro upozorenje vrtlarima o lišću na travnjaku zbog opasnosti da ga “uguši i ubije”. On tvrdi da nakupljanje plijesni na lišću može izazvati pustoš čak i na najizdržljivijim travnjacima, piše Mirror.
Hedges-Gower smatra da ignoriranje otpalog lišća u vašem vrtu može rezultirati dodatnim održavanjem u proljeće, što bi uključivalo presijavanje i češće zalijevanje kako bi se održala vitalnost travnjaka.
On vjeruje da se zaštita travnjaka mora smatrati prioritetom, tvrdeći da to “poboljšava ljepotu vašeg vrta tijekom cijele godine” i igra ulogu u stvaranju održivog dvorišta. Hedges-Gower čvrsto stoji iza ideje da se travnjaci lako održavaju i da su po prirodi održivi.
Nasuprot tome, britansko Kraljevsko hortikulturno društvo priznaje potencijalne dobrobiti lisne plijesni, posebno kada je potpuno razgrađena, sugerirajući da se može koristiti kao kompost za sijanje sjemena ili umiješan u hrpu vrtnog komposta. Savjetuju da je plijesan mlađu od dvije godine najbolje koristiti kao malč, za poboljšanje sastava tla, kao jesensku prihranu travnjaka ili kao zaštitni zimski pokrov za golu zemlju., prenosi N1