RASTE nezadovoljstvo malih iznajmljivača zbog vladinog prijedloga nove zakonske regulative. Prema njemu, uz porez na nekretnine, mali iznajmljivači plaćat će i veći paušal. Hrvatska udruga obiteljskog smještaja traži sastanak i zajednički rad na doradi zakona, u suprotnom najavljuju i prosvjede.
“Ovdje su apartmani, gore stanujemo. Sve je na istoj adresi, dočekujemo goste”, rekla je Anita, mali iznajmljivač iz malog turističkog mjesta Orij nadomak Omiša, za HRT. “Svake godine nameti su sve veći, onda mi moramo dignuti cijene i onda se gosti bune. Nismo konkurentni jer smo pravi domaćini, a imamo puno ljudi na crno, pogotovo stranaca koji iznajmljuju ljudima na crno i oni ne plaćaju ništa”, dodala je.
“Ja sam podigao cijene 10 posto baš zato što ne znam što će biti. Gost će platiti taj porez i prirez i sve razlike. Ali nije dobro da se to podiže, izgubit ćemo sadašnji interes za Hrvatsku”, kazao je Arsen, mali iznajmljivač iz istog mjesta. “Imali smo upita pogotovo što se tiče radnika, najviše stranih radnika za dugoročni najam, ali treba staviti na papir i vidjeti što nam se više isplati”, rekao je Ante, mali iznajmljivač iz Splita.
oš nije kasno za donošenje pametnih zakona”
Hrvatska udruga obiteljskog smještaj dnevno prima na desetke poziva nezadovoljnih i bijesnih malih iznajmljivača. Izračuni pokazuju da će njihova opterećenja iznositi gotovo 50 posto dosadašnjih prihoda.
“Bježimo od načina izračuna i dvostruko većih paušala koji su predloženi po turističkim zonama s obzirom na stupanja turističke razvijenosti. Mi smo kao Udruga dali svoje prijedloge i nadamo se da će ih ministarstvo razmotriti jer još nije kasno za donošenje pametnih zakona”, napomenula je Ana Brničević, tajnica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.
Njihovi članovi prijete organiziranim prosvjedima, odjavljivanjem djelatnosti, bojkotom turističke sezone, ali i radom na crno.
“Ako ova država želi stimulirati dugoročne najmove na ime kratkoročnih, neće dobiti željeni rezultat, jer kome će onaj na Braču ili Cresu kratkoročno iznajmiti i gdje je popunjenost tih apartmana 60 do 65 dana u prosjeku. Oni su zakinuti i nastat će jedna socijalna pobuna i socijalna kategorija stanovništva je upravo ugrožena”, dodala je.
Mnogo je, tvrde, nejasnoća u svemu ovome, među ostalim i zašto u Zakonu nije napravljena razlika između domaćih i stranih iznajmljivača., prenosi Index