Ovo je prvo plaćanje te vrste te se iz IKEA-e nadaju da će se i druge tvrtke povesti njihovim primjerom
IKEA je pristala platiti 6 milijuna eura vladinom fondu za kompenzaciju žrtvama prisilnog rada pod njemačkom komunističkom diktaturom, piše CNN. Naime, politički zatvorenici i kriminalci u Njemačkoj su tijekom Hladnog rata bili prisiljeni izrađivati namještaj za švedsku tvrtku što se otkrilo prije više od deset godina kad su izvješća isplivala u medije.
Tvrtka je tad naručila neovisnu istragu koja je pokazala da su zatvorenici još 1970-ih i 1980-ih proizvodili namještaj za IKEA-u. Kad je bivšu Istočnu Njemačku okupirao Sovjetski savez, deseci tisuća zatvorenika bili su prisiljeni na rad u tvornicama od kojeg su mnoge zapadne tvrtke imale koristi. Mnogi politički zatvorenici u zatvoru su završili zbog “zločina” suprotstavljanja jednostranačkoj komunističkoj državi.
U priopćenju ovog tjedna, IKEA Njemačka objavila je da će dobrovoljno uložiti 6 milijuna eura u novi vladin fond osnovan za pružanje naknade žrtvama istočnonjemačke diktature. Nakon desetljeća kampanja koje su provodile skupine žrtava, njemačka vladajuća koalicijska vlada predložila je 2021. da se osnuje fond za kompenzaciju.
O službenom osnivanju njemački parlament će glasati u narednim tjednima, iako se taj korak smatra samo formalnošću. U priopćenju IKEA navodi da je odluka o isplati došla kao rezultat višegodišnjih razgovora između njemačkog ogranka tvrtke i Saveza udruga žrtava komunističke diktature (UOGK).
– Duboko žalimo što su proizvode za IKEA-u proizvodili politički zatvorenici u DDR-u. Otkako se saznalo, IKEA je neprestano radila na razjašnjavanju situacije te smo obećali oštećenima da ćemo sudjelovati u pružanju potpore. Pozdravljamo osnivanje fonda i drago nam je što možemo održati obećanje – rekao je Walter Kadner, izvršni direktor i glavni direktor za održivost u njemačkoj IKEA-i.
Ovo je prvo plaćanje te vrste te se iz IKEA-e nadaju da će se i druge tvrtke povesti njihovim primjerom. Dieter Dombrowski, predsjednik UOGK-a, opisao je ovaj dođaj revolucionarnim.
Prema UOGK-u, IKEA je jedna od mnogih tvrtki koje su imale koristi od prisilnog rada zatvorenika u komunističkoj Njemačkoj. Bivši predsjednik UOKG-a Rainer Wagner upozorio je 2012. da je IKEA “samo vrh ledenog brijega” dok je pozivao kompanije da isplate odštetu bivšim zatvorenicima koji još uvijek nose psihološke ožiljke zatvora i prisilnog rada.
Evelyn Zupke, posebna predstavnica za žrtve DDR-a u njemačkom parlamentu, rekla je kako je IKEA-ino obećanje da će podržati fond izraz odgovornog pristupa suočavanju s mračnim poglavljima u povijesti tvrtke., prenosi jutarnji