Cijeli slučaj počeo je još prije tri godine, kada je Agencija za elektroničke medije radijsku koncesiju za emitiranje na frekvenciji 101 MHz dala tvrtki TOP RADIO, i tako ugasila emitiranje nekada kultnog Radija 101. Njegov vlasnik Thomas Alexander Thimme izgubio je koncesiju i ”ispao” iz etera jer je na ranijem natječaju tijekom svibnja VEM odbio njihovu ponudu zbog nepotpune dokumentacije. , prenosi direknto.hr
Radio 101 d.o.o, tvrtka tog njemačkog poduzetnika, predala je izvan roka potvrdu o podmirenju poreznih obaveza, kao i nedostatnu potvrdu o osiguranom novcu za tromjesečno poslovanje. Osim toga, u medijima su se navodili nagomilani dugovi ”Stojedinice”, ali i blokade poslovanja. Drugi ponuditelj na tom ”propalom” natječaju bio je Top radio d.o.o., tvrtka čiji je vlasnik, prema podacima u sudskom registru Ivan Jurić Kaćunić, prije odlučivanja o koncesiji iznenadno povukao svoju ponudu.
No, taj isti Top Radio, kao i Radio 101, ipak su se javili na ponovljeni postupak dodjeljivanja koncesije koji je VEM pokrenuo već 9. lipnja, ali su ovaj put, pomalo neočekivano, dobili i još šest konkurenata među kojima su i tvrtke nekih moćnih hrvatskih poduzetnika. Ipak, na kraju je Top Radio dobio koncesiju, a “gubitnici” ZWEI 01 d.o.o. i Thimme su se žalili na odluku.
Veze Jurića Kaćunića s Pripuzom i Kutlom
“Nove tvrdnje tužitelja u pogledu povezanosti zainteresirane osobe i nakladnika radija EXTRA FM Zagreb d.o.o. preko trećeg trgovačkog društva SOCIAL3 d.o.o., tuženik nije provjeravao u ovom ili zasebnom postupku ocjene zloporabe koncentracije, a takav postupak nije u nadležnosti suda. Ovdje valja dodati da u slučaju kad bi se u zasebnom postupku u nadležnosti tuženika, utvrdila nedozvoljena koncentracija, to bi tada mogao biti razlog za oduzimanje koncesije”, zaključio je sud.
Inače, vlasnik i direktor Top radija je Jurić Kaćunić, samoproglašeni “vodeći radijski strateg” koji je prema sudskom registru povezan s tridesetak tvrtki iz radijskog biznisa, a većini je i vlasnik.” Iako je neko vrijeme bio i vlasnik popularnih radijskih postaja kao što su Antena i Extra FM, nikad nije dao intervju u kojem bi objasnio kako je stekao te medije”, rekao je ranije istraživački novinar Saša Paparella za Hinu.
Tada je upozorio kako se u ovom slučaju treba osloniti na javne izvore: ”Iz sudskog registra može se saznati da je Jurić Kaćunić poslovni partner Ivana Pripuza, sina poduzetnika Petra Pripuza, istog onog kojeg je Miroslav Kutle preko Nacionala nedavno javno optužio da mu je oteo vlasništvo u nekoliko popularnih radio postaja. U tim je medijima odbjegli tajkun godinama držao vlasničke udjele preko tajnih ortačkih ugovora ili paravan-vlasnika kao što je navodno Jurić Kaćunić. Kutle tvrdi da ga je on iznevjerio i prešao na stranu obitelji Pripuz”.
U priču upetljan i Tedeschi
Ono što je dodatno zanimljivo u cijelom ovom sporu su imena koja stoje iza tvrtke ZWEI 01. Prema Sudskom registru, tu tvrtku su osnovali poduzetnik Emil Tedeschi, radijski urednik Siniša Švec i odvjetnik Čedo Prodanović. Sva trojica su inače povezani s Radijom Yammat, na koji je stiglo nekoliko poznatih imena s tada već gotovo propale “Stojedinice”, a među njima je bio i Švec. U eteru tog radija slušatelji mogu čuti emisije DJ-a SMS Deutscha, iza kojeg imena stoji upravo Tedeschi, koji ne skriva suvlasništvo u tom radiju, dok svoju emisiju tamo vodi i odvjetnik Čedo Prodanović.
“Takve sumnje (već sad u medijima dobro potkrijepljene) u skrivanje vlasništva komentirat ćemo najbolje nadležnim institucijama. Vijeće i Agencija za medije tehničkim argumentima koji u široj slici teško drže vodu, nastoje skrenuti pažnju s činjenice da naprosto nisu napravili pravi posao provjere prijavitelja ni u odnosu na vlasništvo (osim deklarativno prema registru), ni u odnosu na prethodno poslovanje povezanih medijskih subjekata”, kazao je svojedobno Tedeschi za Media Daily. Sugerirao je i da je VEM zakazao i u odnosu na potencijalni sukob interesa pojedinih članova Vijeća.
Thimme u problemima
Dodajmo i ovo, a kako smo nedavno pisali, Trgovački sud u Zagrebu imenovao je privremenog stečajnog upravitelja My power stationa j.d.o.o., tvrtke bivšeg vlasnika zagrebačkog Radija 101 Thomasa Alexandera Thimmea, od koje Odašiljači i veze (OIV) u pokrenutom stečajnom postupku potražuju više od 16.000 eura.
Ročište s raspravom o pretpostavkama za otvaranja stečaja zakazano je za 27. studenoga, a do tada imenovani privremeni stečajni upravitelj Mateo Puljić treba izvršiti uvid u knjige i poslovnu dokumentaciju dužnika te ispitati ima li My power station uopće imovinu koja bi činila stečajnu masu.
Sudsko rješenje uslijedilo je nakon što je vjerovnik Radija 101 u stečaju Ilko Dugandžić, u dopisu Trgovačkom sudu u Zagrebu predložio dostavu spisa Državnom odvjetništvu i pokretanje istrage zbog sumnje u počinjenje više kaznenih djela u gospodarskom poslovanju bivšeg vlasnika Thomasa Alexandera Thimmea.