Nedjelja, 5 siječnja, 2025
NaslovnicaVijestiHrvatskaZašto Grad Zagreb izdaje rješenja za svjetleće panele na raskrižjima?

Zašto Grad Zagreb izdaje rješenja za svjetleće panele na raskrižjima?

U emisiji Tajne svemira na N1 televiziji urednica Tea Blažević otvorila je temu svjetlosnog onečišćenja kojem značajno doprinose svjetleće reklame. O ovoj temu u emisiji je razgovarala s dopredsjednikom udruge Naše nebo Borisom Štromarom.

Svjetlosno onečišćenje je drastično mijenjanje razine osvijetljenosti noćnog krajobraza ljudskim djelovanjem. Iako je od veljače 2023. u punoj primjeni Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja s pripadajućim pravilnicima, brojni gradovi diljem Hrvatske sve više svijetle.

Štromar je u emisiji istaknuo apsurd – primjer reklamnog panoa koji je postavljen na prometno raskrižje u Zagrebu, iako pravilnik o zonama rasvijeteljenosti upravo to zabranjuje, postavljanje svjetlećih reklama na prometna raskrižja. Rješenje za sporni panel izdao je Gradski ured za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet grada Zagreba i u niti jednoj točki spomenutog rješenje ne spominje se svjetlosno onečišćenje. Sporno je i što je rješenje izdano u veljači 2022. godine, iako je Pravilnik o zonama rasvijetljenosti na snazi od studenog 2020.godine.

Očitovanje Grada

Odgovore je Blažević htjela potražiti u razgovoru s nekim iz Grada Zagreba, no grad se uoči emisije očitovao pismenim priopćenjem. Prenosimo ga u cijelosti:

“Reklamni panoi postavljaju se temeljem rješenja Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove, a koja se donose sukladno Odluci o komunalnom redu gdje su propisane potrebne suglasnosti i mišljenja nadležnih upravnih tijela koja se pribavljaju u postupku izdavanja rješenja, kao i dokumentacija koju je podnositelj zahtjeva dužan dostaviti. Jedna od suglasnosti koja se pribavlja je i ona od gradskog upravnog tijela nadležnog za promet. Naime, i prijašnji propisi koji su bili na snazi, kao i važeća Odluka o komunalnom redu, sadrže norme kojima se propisuju udaljenosti od zone raskrižja, a kojih se potrebno pridržavati prilikom postavljanja reklamnog panoa.

Također, u rješenjima kojima se odobrava postavljanje osvjetljenih reklamnih panoa, izreka rješenja sadrži i točku kojom se nalaže vlasniku reklamnog panoa da se u segmentu osvjetljenja samog reklamnog panoa pridržava odgovarajućih odredbi Zakona o svjetlosnom onečišćenju i odgovarajućeg Pravilnika o zonama rasvjetljavanja, dopuštenim vrijednostima rasvjetljavanja i načinima upravljanja rasvjetnim sustavima.

U slučaju postavljanja osvijetljenih reklamnih panoa odnosno svjetlećih reklamnih uređaja s elektroničkim prikazom protivno izdanom rješenju, odnosno protivno odredbama Zakona i Odluke o komunalnom redu, komunalni redari poduzimaju radnje u okviru svoje nadležnosti”, piše u očitovanju koje je Grad Zagreb poslao N1.

Sporna točka

U priopćenju Grada ističe se točka koju Štromar nije uspio pronaći u rješenju koje je pokazao Tei Blažević u studiju.

On tvrdi da se reklamni panoi postavljaju u suprotnosti sa Zakonom i pripadajućim pravilnicima, kao i da komunalni redari ne sankcioniraju prekršitelje. Naime, ističe, da je u više navrata prijavljivao inspekciji kršenje Zakona, no oni su se pravdali time da im je Grad izdao rješenja koja su, podsjeitmo, sporna jer su izdana nakon što je Pravnilnik već bio donesen.

Uklanjanje ekrana

Na temu se osvrnuo i Goran Đulić, predsjednik Vijeća gradske četvrti Trnje koji se tražio uklanjanje više spornih ekrana.

“Mi smo krajem prošle godine za križanje Slavonske i Hrvatske bratske zajednice, sjeveroistočni i jugozapadni dio, te križanja Hrvatske bratske zajednice kod Nacionalne i sveučilišne knjižnice tražili reviziju postavljenih svjetlećih bilboarda, vezanih uz zakone o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, sigurnosti prometa na cestama te odluci o komunalnom redu Grada Zagreba, s obzirom na pritužbe stanara, ali i drugih građana kojima smeta jako svijetlo na jednom uskom prostoru, u kontekstu zdravlja i sigurnosti”.

Đulić tvrdi da je dobio odgovor u proljeće kako se radi o bilboardima koji su na privatnim parcelama te da su, u tom kontekstu, rješenja izdana davno prije i ne može ih se retroaktivno stopirati. Također je istaknuo da su ga uputili na građevinsku inspekciju.

Predsjednik Vijeća gradske četvrti Trnje istaknuo je da je početkom ljeta zatražio reviziju postojećih rješenja te da čeka odgovor.

Ostaje nejasno zašto Grad Zagreb izdaje rješenja za svjetleće panele na raskrižjima – što nije u skladu s trenutno važećim Zakonom i pravilnicima., piše N1

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE