IZVORI britanske vlade potvrdili su The Guardianu da je donesena odluka da se Ukrajini dopusti korištenje krstarećih raketa Storm Shadow na ciljevima unutar Rusije. No ne očekuje se da će ta odluka biti objavljena danas ni sutra, kad se britanski premijer Keir Starmer sastaje s američkim predsjednikom Joeom Bidenom u Bijeloj kući., prenosi index
Američki šef diplomacije Antony Blinken dao je dosad najjači nagovještaj da se Bijela kuća sprema ukinuti svoja ograničenja Ukrajini koja koristi oružje dugog dometa koje isporučuje Zapad na ključnim vojnim ciljevima unutar Rusije. Smatra se da je ta odluka već donesena u tajnosti, navodi Guardian.
Govoreći u Kijevu zajedno s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem, Blinken je rekao da je SAD “od prvog dana” bio spreman prilagoditi svoju politiku kako se situacija na bojnom polju u Ukrajini mijenjala. “Nastavit ćemo to činiti”, naglasio je.
Blinken je rekao da će on i Lammy izvijestiti svoje šefove, Joea Bidena i Keira Starmera, nakon jučerašnjih razgovora s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Što je Storm Shadow?
Storm Shadow je britansko-francuska krstareća raketa s maksimalnim dometom od oko 250 km. Francuzi je zovu Skalp. Lansira se iz zrakoplova, nisko leti brzinom bliskom brzini zvuka, a potom se pri udaru detonira bojeva glava punjena eksplozivom.
Storm Shadow smatra se idealnim oružjem za probijanje čvrstih bunkera i skladišta streljiva, poput onih koje je koristila Rusija u svom ratu protiv Ukrajine.
No svaka raketa košta gotovo milijun američkih dolara, pa se obično lansiraju kao dio pomno planiranog napada zajedno s mnogo jeftinijim dronovima, koji se šalju prije Storm Shadowa da zbune i iscrpe neprijateljsku protuzračnu obranu, baš kao što to Rusija čini Ukrajini.
Britanija i Francuska već su poslale ove projektile u Ukrajinu – ali uz upozorenje da ih Kijev može ispaliti samo na ciljeve unutar svojih granica.
Korišteni su s velikim učinkom, pogodivši rusko crnomorsko pomorsko zapovjedništvo u Sevastopolju i učinivši cijeli Krim nesigurnim za rusku mornaricu.
Justin Crump, vojni analitičar, bivši časnik britanske vojske i izvršni direktor konzultantske tvrtke Sibylline, kaže da je Storm Shadow bio vrlo učinkovito oružje za Ukrajinu, gađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranom teritoriju.
“Nije iznenađenje da je Kijev lobirao za njegovu upotrebu unutar Rusije, posebno za ciljanje aerodroma koji su se koristili za napade klizećim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske napore na prvoj crti”, kaže on.
Prekretnica je bila iransko slanje balističkih projektila Rusiji
Ministar vanjskih poslova sugerirao je da je iransko slanje balističkih projektila Moskvi, što je otkriveno ovaj tjedan, promijenilo strateško razmišljanje u Londonu i Washingtonu. Bila je to “značajna i opasna eskalacija”, rekao je.
“Onaj tko ovdje eskalira je Putin. On je eskalirao isporukom projektila iz Irana. Vidimo novu osovinu Rusije, Irana i Sjeverne Koreje”, rekao je Lammy pa pozvao Kinu da “ne veže svoju sudbinu s tom skupinom otpadnika”.
Sutra bi britanski premijer Keir Starmer i američki predsjednik Joe Biden trebali u Bijeloj kući razgovarati o ratu u Ukrajini i o tome kako bi se on mogao okončati u sklopu opsežne vanjskopolitičke rasprave iako će izbjegavati intenzivan fokus na bilo koji pojedinačni sustav naoružanja, jer je cilj razgovora strateški.
Izvori: Blinken i Lammy ne bi otišli u Kijev da odluka već nije donesena
Tijekom, kako se očekuje, kratkog Starmerovog posjeta SAD-u, drugog kao premijera, nije zakazana nikakva konferencija za novinare, nakon čega bi tijekom vikenda mogli biti daljnji razgovori kako bi se ključni europski saveznici obavijestili o raspravama.
Zajednički posjet Kijevu Blinkena i Lammyja u srijedu kako bi se sastali sa Zelenskim ne bi se dogodio da nije donesena pozitivna odluka u vezi s raketama Storm Shadow, dodali su izvori.
Zašto nije javno objavljena?
No smatralo bi se nepotrebno provokativnim dati javnu objavu o dalekometnim raketama u Kijevu. Također je vjerojatno da će i dalje postojati ograničenja oko ukrajinske upotrebe projektila, koji imaju domet od najmanje 320 kilometara, kako bi se izbjegli nepromišljeni ili nepotrebni napadi.
Govoreći u Kijevu, Lammy je rekao da neće otkriti detalje privatnih razgovora koji bi Putinu mogli dati prednost. Osudio je “zlokobnu” invaziju ruskog vođe na Ukrajinu i osobno ga optužio za “aroganciju i pohlepu”.
“To je imperijalizam. To je fašizam”, rekao je.
Ukrajina već mjesecima moli za dopuštenje za gađanje aerodroma, lansera projektila i zapovjednih i kontrolnih centara duboko u ruskom teritoriju. Govoreći za Guardian u svibnju, Zelenski je rekao da su Bidenova dvosmislenost i postupni pristup koštali Ukrajince života. To je Kremlju omogućilo da “lovi” Ukrajince, požalio se.
Zelenski je pozvao predsjednika Bidena da nadvlada svoje višegodišnje brige oko nuklearne eskalacije. SAD bi trebao “više vjerovati u nas”, naglasio je, govoreći o Rusiji: “Moramo odgovoriti. Oni ne razumiju ništa osim sile”, dodao je Zelenski.