Nezavisna zastupnica u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Dina Vasić u subotu ujutro održala je konferenciju za novinare na kojoj je govorila o davanju novca udrugama koje su povezane s članovima vladajuće stranke Možemo!.
Nabrojala je imena udruga i osoba koje su dobile novac od Grada za financiranje programa, a kako je ustvrdila povezane su na neki način s platformom Možemo!., piše 01portal
Multimedijalni institut Zagreb – Teo Celakoski, 62.500 eura; udruga Blank Zagreb – Dario Juričan, 30 tisuća eura; Savez udruga Kluptura Zagreb – Miljenka Buljević i Tomislav Domes, 16 tisuća eura; Kulturtreger – Miljenka Buljević, predsjednica Vijeća gradskih četvrti, 62 tisuće eura; Kontejner biro – Tereza Teklić, Vijeće mjesnog odbora Donja Kustošija, 109 tisuća eura; Hulahop Zagreb – Dana Budisavljević, 155 tisuća eura; Multimedijalna koliba Zagreb – Marina Bauer iz MO-a Antun Bauer, 18.700 eura; umjetnička organizacija Petra Hrašćanec, članica Možemo, 15 tisuća eura; K zona – supredsjednik Noa Kraljević i voditeljica administracije Diana Bekavac iz MO-a Kozjak, 29 tisuća eura; Kurziv platforma – Matija Mrakovčić, 19.600 tisuća eura.
– Ovo su samo neke od uplata udrugama čiji su članovi i članovi platforme Možemo. Kako Zagrepčani profitiraju od toga što se enorman novac dodjeljuje članovima koji su povezani s Možemo, pitala je ponovo Vasić.
Rekla je kako je Tomašević u Skupštini nije demantirao, već je pokušao izvrnuti tezu – kako zastupnica tvrdi, bezuspješno.
– Tomislav Tomašević će reći da su imenovali radne skupine i Vijeća koja odabiru programe kojima se dodjeljuje novac iz proračuna i da je isto radio i njegov prethodnik. No, onako kako Zagrepčani nisu imali ništa od toga što je Milan Bandić dijelio novac crkvama u BiH, tako ja Tomaševića pitam što Zagrepčani imaju od npr. Queer festivala? Koliki promil stanovnika Zagreba posjećuje taj festival? Ili fetiš festival?, upitala je Vasić.
Upitala je i koliko je cesta moglo biti asfaltirano ili koliko je vrtića moglo biti izgrađeno za pozamašne svote koje dijele svojim članovima?
Dodala je kako se saborski zastupnici Možemo! hvale kako odvajaju 30 posto plaće za stranku, kao i njihov eurozastupnik.
– Pitam odvaja li Tomašević od svoje kad se ionako sve vraća članovima kroz udruge. Također, zanima me smatra li da je davanje novaca udrugama čiji članovi su ljudi iz njegove stranke, koji sjede u VGČ-ima i VMO-ima, moralno? Etički ispravno? Misli li on da su ga Zagrepčani za to birali?, rekla je na konferenciji za medije zastupnica Vasić.
Dodala je da prema javno dostupnim podacima, Tomašević neko vrijeme bio službeno zaposlen u udruzi Institut za političku ekologiju.
-Drugim riječima, bio je na državnoj i gradskoj „sisi“ i tako dobivao plaću. Ako nije dovoljno love isisao iz udruge onda je pomogao – tko točno? Zna li se išta o tome?, upitala je zastupnica.
U sumnju je dovela I aknimo tezu da je Tomasevic bio konzultant u 40 zemalja.
– Neka on nama to predoči o kojih 40 zemalja se tu radi? Je li jedino što je Tomašević naučio od rada u udruzi zapravo kako izvlačit novac iz proračuna? Jer su opisi plaćanja koje vidimo iz itransparentnosti za udruge kojima je Možemo blizak vrlo maštoviti, to se čak ne da ni prepričati, naglasila je Vasic.
Istaknula je da ono na sto bi Tomaševiću, sekti Možemo i svim pripadajućim članovima i simpatizerima priznala jest koliko su maštoviti u izvlačenju novca.
-To kad vi čitate opise plaćanja tim udrugama, to zdrav razum ne može pojmiti. U opisima koriste novotvorenice, jer oni su po tome i poznati. Sve je tako lijepo upakirano da vam na kraju nije jasno jel’ to neko fiktivno plaćanje ili si je netko dao truda da to dobro osmisli, barem naziv, rekla je zastupnica.
Naglasila je da udruge kada se jave na te programe one imaju i obveze.
– Obveza je da podnose izvješće i dostavljaju dokaze u što su utrošile novce, namjenski. Može li javnost dobiti na uvid izvješća o radu i potvrdu o radu za to što su utrošili gradski novac? Ukupno im je podijeljeno preko 1,5 mil EUR u samo prvih 8 mjeseci ove godine, rekla je Vasic.
Ponovila je da je Tomašević sam rekao da se za te udruge godišnje izdvaja 7-8 mil eura, s tim da se te iste udruge s javljaju na programe države i država to također financira.
– Oni imaju više izvora odakle se sisa novac. To je jedan krasan život, nit brige nit pameti. Vi izmislite neki program koji se zove primjerice „arapski queer“ i dobijete odličan novac za to. Zašto oni ne idu u Saudijsku Arabiju pa tamo propagiraju arapski Queer? Što je taj arapski queer? Može li mi to netko objasniti, ja to ne razumijem. Primjerice, u 2024. Udruga Domino je dobila 113.900 EUR! Opisi plaćanja: Queer New York, Noć performansa, EU Island Connect, Queer New York 70%, Perforacije u Argentini 70%, Queering the myth, Queer Zagreb Sezona 2024, Lektira – čitanje queera. Što je to?! Tko zaista stoji iza svega toga? Kome se zaista tu plaća? Koji su rezultati takvih projekata? Kako kumica s placa ili neki ugostitelj u gradu profitira od toga? Neka mi to netko objasni. Pazite, 113.900 eur je nekih 88 prosječnih hrvatskih neto plaća, istaknula je.
Istaknula je da Tomašević kao gradonačelnik koji raspolaže proračunom od preko 2,5 milijarde eura ovakve stvari mora objasniti javnosti.