Europska unija smatra „problematičnim“ ograničavanje individualnih sloboda, uključujući i stranim državljanima, zbog izraženih političkih stavova. Takav odgovor je Jutarnjem listu u ime Europske komisije dao jedan glasnogovornik odgovarajući na pitanje da li je EU upoznata s postojanjem crnih lista u Srbiji, na kojima su i EU državljani, koje na granici mogu ispitivati pripadnici tajne službe Srbije.
Također, s obzirom da je Severina Vučković izjavila da su je pitali i o stavovima o Srebrenici, EU ponavlja da u Europi nema mjesta za negiranje genocida u Srebrenici te će se ponašanje Srbije po tom pitanju uvrstiti i u izvješću o napretku kojeg Europska komisija usvaja i objavljuje na jesen.
– U kontekstu pristupnih pregovora sa Srbijom, Komisija prati vrlo blisko sve događaje u području vladavine prava, uključujući i temeljna prava i slobode koje su ključni element pristupnog procesa za Srbiju.
Dok je legitimno da Srbija vrši sigurnosne provjere na svojim granicama, važno je da se to čini u skladu sa zakonskim okvirom Srbije, i u skladu s europskim i međunarodnim standardima ljudskih prava. Ovo ne smije dovesti do ograničavanja individualnih sloboda, uključujući i stranim državljanima – kaže glasnogovornik Europske komisije, piše Jutarnji list.
– Svaka mjera koja je nametnuta na osnovu izraženih političkih stavova je problematična i ona je predmet striktnih ograničenja koja su uvrštena u članku 10 Europske Konvencije o ljudskim pravima – kaže se u odgovoru iz Europske komisije.
Europska komisija s druge strane poziva da se ne negira genocid u Srebrenici.
– Stav EU o negiranju genocida je dobro poznat. Nema mjesta u Europi za negiranje genocida, revizionizam ili veličanje ratnih zločinaca, što je u suprotnosti s najtemeljnijim europskim vrijednostima – kaže glasnogovornik Europske komisije.
Na kraju svog odgovora najavljuje da će se u godišnjem izvješću o napretku Srbije na putu prema EU, koje će biti objavljeno na jesen, ocijeniti i stanje i napredak na ovom području.
Inače redovito Europska unija u svojim izvješćima spominje kako se u Srbiji i dalje, s najviše političke razine, negira genocid u Srebrenici te se osuđenim ratnim zločincima daje politički i javni prostor i dopušta huškački govor. Ali do sada Europska unija nije poduzela nikakve mjere kako bi sankcionirala takvo ponašanje, piše Jutarnji list.