Od pečenog krumpira do krumpirove salate, krumpir se nalazi u toliko ukusnih recepata, ali se rijetko smatra zdravim izborom.
Dodavanje krumpira u vaš obrok nije nužno nezdrav izbor.
Krumpir nije ‘prazna kalorija’
Krumpir je iznenađujuće bogat hranjivim tvarima. Krumpir je izvor vitamina C i vitamina B6, važnih hranjivih tvari za zdravlje kože, rad imunološkog sustava, energetski metabolizam i još mnogo toga. Krumpir također pruža više kalija – hranjivog sastojka koji se često premalo konzumira i pomaže u regulaciji krvnog tlaka, piše yahoo.com.
Krumpir daje čak tri grama proteina po porciji. Sadrže i vlakna.
Krumpir može pomoći kod mršavljenja
Ne postoje čvrsti dokazi da jedenje krumpira povećava rizik od pretilosti, iako je važno kako ga pripremate. Istraživanja sugeriraju da je krumpir, prirodno niskokaloričan, zasitniji od drugih popularnih ugljikohidrata kao što su riža i tjestenina. S vremenom, zamjena riže ili tjestenine krumpirom može pomoći u regulaciji apetita, smanjiti unos kalorija i pridonijeti gubitku težine.
Nemaju svi krumpiri visok glikemijski indeks
Glikemijski indeks (GI) je mjera odgovora šećera u krvi na standardnu porciju hrane. Hrana s visokim GI ima GI rezultat >70 i brzo se apsorbira u krvotok, dok hrana s niskim GI ima GI rezultat <55 i osigurava trajniju energiju. Vrijednost GI krumpira varira ovisno o sorti i načinu pripreme, ali postoji nekoliko sorti s niskim glikemijskim indeksom.