Iako se iskustvo svake osobe nakon operacije razlikuje, evo nekih od najčešćih simptoma s kojima se možete susresti nakon carskog reza.
1. Možete imate zatvor
Carski rez može usporiti rad crijeva. Opstretičarka i genkologinja Stephanie Hack kaže kako se to događa jer crijeva tijekom carskog reza prolaze mnogo toga – pomiče ih se rukama kako bi se došlo do maternice i slično. Također, neki od lijekova koje biste mogli dobiti imaju učinak usporavanja crijeva.
I drugi stručnjaci se slažu s njom i naglašavaju da pomaže hrana bogata vlaknima poput suhih šljiva, puno vode i lagane šetnje.
2. Nećete moći podići ništa teško
Nakon carskog reza, preporučuje se izbjegavati dizanje bilo čega što je teže od bebe. Baš kao što su vam govorile mama i baka.
Dizanje teških tereta otežava zacjeljivanje. Prevelik pritisak na slojeve tkiva kroz koje je prošao rez tijekom operacije mogao bi ih ponovno otvoriti i uzrokovati vam bol i neugodu.
Važno je biti strpljiv, a i u većini slučajeva će vam liječnik dopustiti da se vratite uobičajenim aktivnostima nakon osam tjedana.
3. Osjećat ćete bolove na mjestu reza
Većina žena na mjestu carskog reza osjeća bol. Možete ga osjetiti kad god aktivirate mišiće u tom području i kad to najmanje očekujete, npr. kada kašljete, kišete ili se smijete, piše Live Strong.
Mjesto reza bit će osjetljivo nekoliko tjedana, nekada i duže, ali nakon otprilike tri dana poslije operacije počinje nestajati intenzivna bol. Ipak, liječnici upozoravaju da ožiljci mogu biti osjetljivi godinama.
4. Rizik od krvnih ugrušaka
Liječnici smatraju da je trudnoća stanje koje povećava rizik od krvnih ugrušaka. U trudnoći se u tijelu događaju promjene povezane s faktorima zgušnjavanja krvi, a one ne nestaju odmah nakon poroda.
Povećan rizik od stvaranja ugrušaka može biti posljedica pritiska na vene u zdjelici i nogama zbog rasta maternice. Ovaj pritisak usporava kolanje krvi, a to dovodi do veće vjerojatnosti stvaranja ugrušaka. Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) sam carski rez udvostručuje rizik od krvnog ugruška u nogama, zdjeličnim organima ili plućima.
5. Trbušni mišići mogu oslabiti
Carski rez može (privremeno) oslabiti trbušne mišiće. Jedan od razloga je sama trudnoća, a drugi je to što je carski – velika abdominalna operacija.
“Kako bi došli do vaše maternice, vaši trbušni mišići se odvajaju na središnjoj liniji, a u nekim slučajevima i prerezuju”, kaže dr. Hack.
Osim toga, rez prolazi kroz mnogo slojeva tkiva. Iako možda žurite obnoviti snagu, morate ostaviti dovoljno vremena za zacjeljivanje kako biste spriječili moguće ozljede.
Trbušnjaci i druge slične vježbe su prenaporne (i potencijalno štetne) tijekom prvih dana i tjedana ozdravljenja, ali još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste obnovili svoju snagu.
Kako ojačati mišiće
Bavite se nježnim pokretima poput laganog hodanja:
– Usredotočite se na vježbe disanja,
– Nježno aktivirajte trbušne mišiće kada ustanete iz kreveta, podignete bebu ili se krećete po kući,
– Kad ustanete iz kreveta, okrenite se na bok i rukama se odgurnite u sjedeći položaj.
6. Možda imate problema s dnom zdjelice
Mnoge žene nakon carskog reza ostanu iznenađene jer imaju problema s dnom zdjelice, poput boli za vrijeme seksa, nemogućnosti zadržavanja mokraće, zatvora, bolova ili prolapsa zdjelice.
Problemi s ovim dijelom tijela često se javljaju i dosta prije same operacije. To je zato što mišići dna zdjelice podnose veliki napor dok nose težinu vaše bebe tijekom trudnoće.
Ožiljci od carskog reza također mogu utjecati na funkciju dna zdjelice. To je zato što ožiljno tkivo nije tako čvrsto ili fleksibilno kao izvorno tkivo, kaže dr. Hack.
7. Poteškoće s dojenjem ili dojenjem na prsima
Nakon carskog reza (osobito ako je bio neplaniran ili zbog hitnog slučaja), možda ćete se morati usredotočiti na odmor i oporavak i nećete odmah započeti dojenjem.
“Ova kašnjenja mogu utjecati na razvoj odgovarajuće količine mlijeka”, kaže dr. Hack. Bolovi u trbuhu uzrokovani rezom također mogu otežati udobno dojenje ili dojenje.
Štoviše, epiduralna koju ste primili prije operacije također može utjecati na dojenje.
8. Bolovi u leđima
Kao da bol u leđima povezana s trudnoćom nije dovoljno jaka, nelagoda u leđima može ostati i nakon poroda.
Promjene u držanju djelomično su krive za bolove u leđima.
“Vaš centar za ravnotežu se promijenio i vaši se mišići moraju ponovno prilagoditi dok se vaše tijelo vraća u stanje prije trudnoće. Kosti i ligamenti u vašoj zdjelici također se moraju pomaknuti, što također može dovesti do bolova u leđima i nelagode”, navode klinike Cleveland., prenosi N1