Nedjelja, 5 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualnoNovi zakon neće udariti samo po apartmanima: Osim za klime i antene,...

Novi zakon neće udariti samo po apartmanima: Osim za klime i antene, masne su kazne i za zatvaranje balkona!

Novi zakon donosi i rigorozne mjere koje se odnose na zatvaranje balkona

Malo je koji zakon izazvao tako snažan javni odjek kao što je to prošli tjedan proizveo prijedlog zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Te reakcije najviše su se odnosile na mogućnost otvaranja apartmana u stambenim zgradama i prikupljanje 80 posto suglasnosti suvlasnika. Međutim taj prijedlog zakona obuhvaća i druga područja stanovanja, koji će se također ticati mnogih, piše Zadarski.hr.

Novi zakon, naime, donosi i rigorozne mjere koje se odnose na zatvaranje balkona, stavljanje satelitskih antena, postavljanje klima uređaja te iznajmljivanje stanova turistima. Jedna od glavnih promjena odnosi se na ograničenja vezana za balkone i loggie. Stanari više neće moći samostalno pregrađivati, natkrivati ili zatvarati balkone bez odobrenja.

Suvlasnik koji na izgrađenim zgradama izvede radove natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa ili na ulična pročelja izgrađenih zgrada postavi uređaje za hlađenje, grijanje i obnovljive izvore energije odnosno antenske sustave, kaznit će se kaznom od 1000 do 5500 eura, stoji u nacrtu novog zakona.

‘Bezobrazne nadogradnje‘

“To su strašni primjeri gdje ljudi bezobrazno nadograđuju i proširuju svoje prostore. Posebno zadnji katovi u stambenim zgradama i misle da mogu svašta raditi, i dan danas se to događa,” komentirao je Zdravko Vladanović, predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada u Zagrebu. On pozdravlja inicijativu zakonodavca jer si mnogi dopuštaju sve i svašta i misle da mogu napraviti sve što im padne na pamet.

Oni koji se novog zakona ne budu pridržavali novčano će biti kažnjeni od tisuću do 5500 tisuća eura. Novčanu kaznu platit će i izvođač radova koja ide i do 10 tisuća eura, piše Danas.hr.

“To je dobra stvar, jer zatvaranje balkona je oblik nelegalne gradnje. I za to bi se trebala dobiti dozvola jer se povećava stambeni prostora, a može se poremetiti i statika. Više regulacije je dobrodošlo i radi estetike”, kaže Lana Mihaljinac Knežević, predsjednica Strukovne skupine poslovanja nekretninama pri HGK.

Tisuće eura za klimu na pročelju

Dio novog prijedloga zakona o upravljanju zgradama odnosi se i na klima uređaje. Tko na pročelje stavi vanjsku jedinicu klima uređaja, riskira kaznu do 5500 eura.

Gospođa iz Zagreba objasnila je zašto je ona tako montirala klimu: “Nemam je gdje staviti, a suprug je srčani bolesnik i mora stalno biti pod klimom”. Sad će je, odaje, morati maknuti.

No Andrea Markešić, s velikim iskustvom u upravljanju zgradama, otkriva što će biti s onima koji su već postavili klime na pročelja: “Oni suvlasnici koji su svoje balkone zatvorili ili postavili klimatizacijske uređaje ne moraju ništa micati jer zakon ne djeluje retroaktivno.“

I to nije sve što će donijeti zakon o upravljanju zgradama.

Svi suvlasnici od nove će godine biti obvezni izglasati i godišnji program upravljanja zgradom – ako to ne učine, iznos pričuve povećat će se pet puta. Jasno se definira izvanredno i redovno održavanje. Što su hitni popravci, što investicijski, a što nužni. Mijenjaju se i pravila za one koji ne plaćaju pričuvupiše Zadarski.hr.

“Ranije su se ovrhe pokretale svake dvije godine, sada po zakonskom tekstu ovrhe bi se trebale pokretati svakih šest mjeseci, odnosno nakon šest neplaćenih rata pričuve što povećava trošak suvlasnicima i otežava posao upravitelju”, govori Andrea Markešić za Danas.hr.

Kakve će biti kazne

Suvlasnici će se kaznom od 400 do 5500 eura kažnjavati i ako ne dozvole ulaz u svoj posebni dio zgrade upravitelju zgrade ili osobi koju upravitelj zgrade odredi ako je to potrebno radi održavanja zajedničkih dijelova zgrade ili otklanjanja kvara koji uzrokuje ili bi mogao uzrokovati štetu zgradi ili stanu drugog suvlasnika te oni koji koče hitne popravke ili energetsku obnovu, odnosno energetsko unaprjeđivanje zgrada.

Predviđene su i kazne za suvlasnike koji ne osiguraju zgradu, koje iznose od 1000 do 2000 eura.

Valja podsjetiti i da su kazne za one koji bez pristanka 80 posto suvlasnika iznajme stan u kratkoročnom najmu ili radnicima od 2000 do 10.000 eura.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE