VRUĆINE teško podnose ljudi, ali i životinje. Visoke temperature najteže podnose brahiocefalične pasmine (npr. mops, francuski i engleski buldog), dugodlake pasmine (npr. Lhasa Apso), te seniori i štenci. To su ujedno i psi koji su u većoj opasnosti od toplinskog udara, prema Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Normalna temperatura tijela psa je između 38 i 39.2 stupnja Celzijeva, dok na 40 pas pati od toplinske iscrpljenosti. Kada temperatura tijela psa dosegne 42.8 stupnjeva Celzijeva, govorimo o toplinskom udaru.
Simptomi toplinskog udara su dahtanje, otežano i ubrzano disanje, pretjerana žeđ, zažarene sluznice i jezik, pojačano slinjenje, povraćanje i/ili proljev, letargija, te gubitak ravnoteže.
Kada se tijelo psa pregrije, ne smijemo ga polijevati hladnom vodom niti mu stavljati mokar ručnik na leđa. Vene se na hladnoći skupljaju, a zbog visoke temperature, iznad 42 stupnja, bjelančevine u krvi se zgrušavaju pa krv postaje gusta. Zbog kombinacije tih dviju stvari, srce ne može dobiti krv. Rezultat je spora i bolna smrt.
“Pregrijanom psu treba ponuditi mlaku vodu, a potom mu ohladiti šape, prsa i donji dio trbuha mokrim ručnikom. Nakon toga ga treba premjestiti u hlad, na vlažan ručnik, i osigurati mu zdjelicu s vodom koju će moći piti kada poželi”, piše u objavi koja je na Facebooku podijeljena više od deset tisuća puta.
Kako biste izbjegli toplinski udar, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu savjetuje:
- Izbjegavajte šetnje sredinom dana.
- Osigurajte svojim ljubimcima pitku, svježu vodu.
- Rashladite svog ljubimca ljetnim slasticama (voće koje smiju jesti, npr. jabuka,dinja,borovnica,banana).
- Planirajte šetnje rano ujutro i kasno navečer.
- Prilikom izlaska iz klimatiziranog prostora, osigurajte svom ljubimcu dovoljno vremena za prilagodbu na vanjske temperature kako bi se izbjegao temperaturni šok.
- Ako primijetite neki od simptoma toplinskog udara, potražite pomoć kod svog veterinara.
, piše Index.hr