Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaAktualnoZbog odbijanja vojnog roka u Švedskoj se može i u zatvor. Evo...

Zbog odbijanja vojnog roka u Švedskoj se može i u zatvor. Evo kako izgleda ‘Totalna obrana’


Njemačka, Nizozemska i druge europske zemlje sve više proučavaju švedski sustav regrutacije, koji godišnje testira preko 100.000 tinejdžera, kako bi povećale broj uniformiranih osoba u svojim oružanim snagama. U srcu ovog sustava nalazi se centar za regrutaciju na adresi Tegeluddsvägen 29A u Stockholmu te je postao nezaobilazna destinacija za europske obrambene dužnosnike, prenosi tportal.

Švedski sustav regrutacije uspostavljen je da bi se popunili redovi vojske smanjeni nakon završetka Hladnog rata. Odluka o ponovnom uvođenju obavezne vojne službe donesena je nakon što je Rusija anektirala ukrajinsku regiju Krim prije deset godina, što je pokazalo da prijetnja s istoka ponovno raste.
poster

Centri za testiranje regruta nalaze se u Stockholmu, Göteborgu i Malmöu. Ove godine planiraju pregledati 110.000 tinejdžera, od kojih će oko četvrtina biti pozvana na pregled fizičkog i mentalnog zdravlja. Na kraju će se regrutirati trećina najbolje ocijenjenih za služenje u trajanju od devet do 15 mjeseci, bez obzira na njihove osobne želje.

Raste broj regruta

Švedski ministar obrane Pål Jonson nedavno je istaknuo vrijednost regrutacije u nizu govora. ‘Regrutacija je osnovni preduvjet za daljnji rast oružanih snaga’, rekao je tijekom nedavne sjednice parlamenta u Stockholmu. ‘Potrebe naše vojne organizacije ne mogu se zadovoljiti samo unajmljenim osobljem.’

Broj regruta u švedskoj vojsci ove godine iznosi oko 8000 te je udvostručen s njih 4000, koliko ih je bilo 2017. godine, kada je ponovno uvedena rodno neutralna obavezna vojna služba nakon sedmogodišnje pauze. Vlada je najavila da želi povećati taj broj na 10.000 godišnje u bliskoj budućnosti, a dizajn sustava omogućuje daljnje proširenje ako to bude potrebno.

Ovo povećanje temelji se na 14.850 stalno zaposlenih u švedskoj vojsci, čime se značajno jača vojna sposobnost zemlje, piše Politico.

Nova realnost za švedsku mladež

Ova promjena izazvala je potres u švedskom društvu jer ono nije ratovalo više od 200 godina. Uz nedavni ulazak Švedske u NATO, obnova vojne službe zahtijevala je ozbiljnu preorijentaciju za tinejdžere koji nisu nužno vidjeli punjenje borbenih aviona ili rad u kuhinji podmornice kao dio svojih karijernih planova.

Tako je jednog od radnih dana stalna struja nervoznih 18-godišnjaka prilazila stepenicama centra za regrutaciju na adresi Tegeluddsvägen 29A, neki sami, neki u pratnji jednako nervoznih roditelja. Nils David Palmaeus, koji je tog jutra doputovao iz grada istočno od Stockholma, rekao je da želi služiti kao regrutirani vojnik na švedskom Arktiku. ‘Bilo bi to izazovno i novo iskustvo’, rekao je. ‘Cijeli život živio sam na jugu i želim vidjeti kakav je život u planinama.’

Isabella van Leeuwen, buduća stjuardesa, nije bila toliko oduševljena. ‘Moram početi raditi i prijaviti se za programe obrazovanja’, rekla je. ‘Ne želim biti u vojsci godinu dana ili više.’

Širenje na druge europske zemlje

Mladi ljudi u drugim europskim zemljama uskoro bi mogli slijediti korake ovih švedskih tinejdžera. Njemački ministar obrane Boris Pistorius posjetio je Tegeluddsvägen prije nekoliko tjedana i rekao da je naučio lekcije za svoju domovinu. ‘Trebamo mlade i dobro motivirane muškarce i žene da brane naše zemlje ako to bude potrebno’, rekao je novinarima u Stockholmu. ‘Čuo sam puno o švedskom pristupu i cijenim ga — vaš pristup uključuje snažne pričuvne snage i vidjeli smo u Ukrajini da je to važno.’

Pistorius je 12. lipnja predložio selektivnu vojnu službu usmjerenu na volontere kao ‘prvi korak’. Njegov plan, koji trenutno proučavaju zakonodavci i ministri u njegovoj koaliciji, tražit će od svih 18-godišnjih muškaraca — a očekuju ih 400.000 godišnje — da ispune upitnik. Od tog broja, oko 40.000 njih bit će odabrano za medicinski pregled, a 10.000 će ih potom krenuti na osnovnu obuku.

Nizozemski dužnosnici također su poslani u Tegeluddsvägen, a niz bivših visokih dužnosnika u Ujedinjenom Kraljevstvu, uključujući bivšeg šefa vanjske obavještajne agencije MI6, istaknuo je prednosti švedskog sustava.

Proces regrutacije u Švedskoj

Švedski sustav regrutacije počinje slanjem upitnika svim 18-godišnjacima (muškarcima i ženama), a u njemu se traže podaci o zdravlju, obrazovanju, osobnosti, kriminalnom dosjeu i stavovima prema služenju.

Oni koji ne prođu taj test vraćaju se kući. Oni koji ga prođu suočavaju se s testom izdržljivosti na sobnom biciklu i testom snage na tzv. stroju Isokai — vrsti šipke s utezima. Kante za povraćanje na prozorskim klupčicama dvorane za fizičko testiranje i krevet za ljude koji se onesvijeste možda izgledaju zabrinjavajuće, ali slogani na zidovima hodnika trebali bi ojačati odlučnost.

Ako zadovolji odgovorima u upitniku i nema zdravstvenih problema, tinejdžer će biti pozvan na testiranje. Svako odbijanje rezultira kaznom ili zatvorom.

Istovremeno, svi su bombardirani informacijskom kampanjom koja naglašava prednosti vojne službe za osobni razvoj i strategiju obrane cijelog društva, poznatu kao ‘totalna obrana’.

Završna faza testiranja

Svatko tko je pozvan na testiranje u Tegeluddsvägen 29A započinje ga jednosatnim testom mentalnog zdravlja na računalu. Nema mobitela.

Nakon svega toga kandidati imaju detaljan razgovor s psihologom te niz testova sluha i vida. U tom trenutku testiranje je završeno i potencijalni regrut odlazi kući čekati odluku hoće li biti izabran među trećinu koja će služiti ili među dvije trećine koje će biti odbijene.

Svima koji kažu da ne žele služiti to će se uzeti u obzir iako nema garancije da će biti uvaženo.

Različite uloge u vojsci

Regruteri imaju širok spektar mjesta koja trebaju popuniti pravim kandidatima: trebaju otporne timske igrače za pješadiju u području Arktika; sportaše da budu ronioci ispod Baltičkog mora; fleksibilne tehničare za popravak motora svih vrsta i hladnokrvne navigatore za mornaričke brodove.

Oni koji se ocijene kao potencijalni lideri služit će 15 mjeseci zapovijedajući drugim regrutima, a redovni regruti služe samo devet mjeseci, prenosi tportal.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE