Najezda štakora pored zagrebačkog doma zdravlja. Kilometar dalje novi problemi: Bojim se, mogu samo bježati

Najezda štakora pored zagrebačkog doma zdravlja. Kilometar dalje novi problemi: Bojim se, mogu samo bježati

Otpad pokraj kontejnera nedaleko od Doma zdravlja – Zapad na zagrebačkoj Trešnjevci, bio je dovoljan mamac za siguran obrok skupini štakora. Građani su već prijavljivali najezdu ovih glodavaca.

“Naravno da nije svejedno, ali što možemo? Odlagati smeće ili ne, a intenzitet, ritam odlaganja i odvoza je prije bio veći”, kaže za RTL Frane iz Zagreba.

Znak da štakori, koji su noćne životinje, usred dana slobodno operiraju gradom dovoljan je dokaz da ih ima mnogo, tvrde sanitarni inženjeri. Štakori su i prenositelji čak 30-ak zaraznih bolesti.

Štakori prenose 30-ak zaraznih bolesti

“Nije sigurno, ali smeća ima na sve strane tako da me ne čudi. Baš sam iznenađena da Zagreb ima toliko smeća oko kontejnera”, kaže Mirajana iz Pule koja živi u metropoli.

Što duže otpad iz kontejnera nije zbrinut, veće su šanse razmnožavanja glodavaca. Ženka štakora na godinu može imati i više od 100 mladih.

“Prijava je zaprimljena. Utvrđeno je da se radi o rupi na asfaltu kroz koju su štakori, tih nekoliko štakora mogli izaći. Oni je začepljena i dalje će se provoditi deratizacija na tom području”, obavijestio je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

I dok je problem sa štakorima na Trešnjevci riješen, samo kilometar dalje nove brige za stanovnike Ljubljanice.

“Štakori idu, a u blizini su kante. Imamo građeno smeće, ali tamo gdje je javni deponij pa to je za očekivati”, govori Zagrepčanka Vlasta Primorac.

Gradonačelnik: Nema razloga za paniku

“Tu vam je koliko hoćete štakora, vriju. Navečer kad dođem s posla, mogu samo bježati od njih, a ne odi od mene. Bojim se. Ja sam već stara, ali nemam malu djecu pa mi je to donekle podnošljivo”, izjavila je Mira Božurić iz Zagreba.

Liječnici upozoravaju da susret sa štakorom nije bezazlen. Opasna može biti i samo prašina s mjesta na kojem borave.

“Prvenstveno mišja groznica, ali govorimo i o nehigijenskim uvjetima poput inficiranih rana. Ono što sigurno doprinosi problemu su ekstremne vrućine koje su njih izvukle na površinu”, objasnila je ravnateljica Doma zdravlja Zagreb – Zapad Jelena Rakić Matić.

Nije ovo prvi put da izvještavamo o glodavcima u Zagrebu, no, gradonačelnik Tomašević tvrdi razloga za paniku nema.

“Ako se pojavi nekoliko štakora moguće je zvati firme za deratizaciju s kojima grad ima ugovor koje onda rade ciljanu deratizaciju pored sustavne deratizacije”, kaže Tomašević.

Koja se, kaže, provodi dva puta na godinu, u proljeće i na jesen. Sljedeća redovna deratizacija je početkom rujna i trajat će deset tjedana, piše RTL.