Subota, 21 prosinca, 2024
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleKoliko često se trebamo vagati? Evo što kaže stručnjak

Koliko često se trebamo vagati? Evo što kaže stručnjak

Postoje razna viđenja o tome koliko često se trebamo vagati, gdje neki stručnjaci tvrde kako je vaganje svaki dan neophodno za brigu o našoj težini, dok drugi tvrde kako to može imati negativne posljedice na mentalno zdravlje.

Vaganje vam pomaže u kontroli težine

Nutricionist Nick Fuller ističe kako razna istraživanja potvrđuju da je redovito vaganje učinkovita strategija mršavljenja, prvenstveno zato što pomaže povećati svijest o našoj trenutnoj težini i njenim promjenama.

Vaganje je bitan alat za kontrolu težine kako starimo. Odrasli imaju tendenciju progresivnog debljanja kroz srednje godine. Dok je prosječni dobitak težine obično između pola i jednog kilograma godišnje, ovo skromno nakupljanje težine može dovesti do pretilosti tijekom vremena. Tjedno vaganje i praćenje rezultata pomaže u izbjegavanju nepotrebnog debljanja, piše science alert.

Praćenje naše težine također može pomoći u ranom prepoznavanju zdravstvenih problema. Dramatične promjene u težini mogu biti rani znak nekih stanja, uključujući probleme sa štitnjačom, probavom i dijabetesom.

Tjedno vaganje uzima u obzir normalne fluktuacije

Studije pokazuju da tjelesna težina varira za 0,35 % unutar tjedna i obično je veća nakon vikenda.

Dnevne fluktuacije tjelesne težine imaju nekoliko uzroka, od kojih su mnogi povezani sa sadržajem vode u našem tijelu. Češći uzroci uključuju vrstu i količinu hrane koju smo konzumirali, hormonalne promjene, vježbanje te učestalost pražnjenja crijeva.

Tako primjerice, kada jedemo hranu bogatu ugljikohidratima naše tijelo nosi više vode što uzrokuje privremeno povećanje težine. To se također događa i s konzumiranjem hrane s povećanim udjelom soli.

Tijekom vježbanja, do kratkoročnog mijenjanja tjelesne težine dolazi zbog povećanog znojenja usred kojeg gubimo težinu.

Za vrijeme menstrualnog ciklusa, mnoge žene mogu privremeno dobiti do dva kilograma zbog fluktuacija u hormonima.

Ovakav tip promjene težine je trenutan i podložan fluktuaciji. Ne ukazuje na značajne promjene u masnoj ili mišićnoj masi te stoga dnevno vaganje može dovesti do nepotrebnog stresa i fiksacije na težinu.

Opsjednutnost vaganjem

Prečesto vaganje može stvoriti opsjednutost brojem na vagi i učiniti više štete nego koristi.

Ovome ne pomažu niti razne dijete koje inzistiraju na svakodnevnom vaganju.

To je potvrđeno u dugotrajnoj studiji koja je uspoređivala namjerno mršavljenje među više od 4000 blizanaca.

Istraživači su otkrili da je vjerojatnost dobivanja prekomjerne tjelesne težine do 25. godine znatno veća za blizance koji su na dijeti izgubili 5 kg ili više. To sugerira da nas česte dijete čine osjetljivijima na debljanje i sklonijima debljanju u budućnosti.

Što bi trebalo činiti?

Tjedno vaganje daje točniju mjeru naše težine te kako se ona mijenja tijekom vremena. Nastojte se vagati na isti dan, u isto vrijeme i u istom okruženju svaki tjedan.

Prestanite se vagati, u bilo kojem vremenskom intervalu, ako vam to izaziva tjeskobu ili stres, i kontaktirajte zdravstvenog djelatnika kako biste o tome razgovarali., prenosi N1.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE