Uvriježeno je mišljenje da je stražnje sjedalo, posebice stražnje desno sjedalo, najsigurnije mjesto u vozilu. Ali istraživanje nezgoda koje je provelo njemačko udruženje osiguravatelja za nezgode (UDV) pruža nove uvide.
Analiza na početku pokazuje da je samo deset posto osoba ozlijeđenih u prometnim nesrećama sjedilo na stražnjem sjedalu. Međutim, ovaj broj treba uzeti u kontekst jer su na većini putovanja stražnja sjedala prazna.
UDV također ističe da je u sličnim situacijama nesreća oko 70 posto ozljeda na stražnjim sjedalima bilo jednako ozbiljno kao i na prednjim sjedalima. U oko 20 posto slučajeva ozljede su bile i teže, prenosi t-online.
To se pripisuje činjenici da putnici na stražnjem sjedalu često nisu pravilno vezani ili sjede u položajima koji povećavaju rizik od ozljeda u slučaju nesreće, prenosi Fenix Magazin.
Drugi razlog povećanog rizika od ozljeda na stražnjem sjedalu je lošija kvaliteta sigurnosne opreme. Dok su zatezači pojaseva, ograničivači sile pojaseva i zračni jastuci obično standardna oprema na prednjim sjedalima, ove sigurnosne značajke često su dostupne samo kao opcija na stražnjim sjedalima.
Zanimljivo je da je vozačeva strana općenito najsigurnije mjesto u automobilu, jer su mnogi sigurnosni sustavi dizajnirani da štite vozačevu stranu. Za djecu, međutim, stručnjaci i dalje preporučuju sredinu stražnjeg sjedala, jer to nudi najveću zonu gužvanja u svim smjerovima, a djeca su najbolje zaštićena u posebnim dječjim sjedalicama., prenosi N1.