Varijanta KP.2 ostaje vodeći uzrok COVID-19 u SAD-u, a Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izvještava o ubrzanom širenju.
KP.2, koji je krajem travnja činio 16 posto slučajeva, sada čini više od 28 posto infekcija.
KP.2 dio je obitelji omikron i pripada skupini novih sojeva poznatih kao FliRT, koje karakteriziraju mutacije na njihovim šiljastim proteinima koje omogućuju virusu da izbjegne imunitet od cijepljenja ili prethodnih infekcija. Druga varijanta FliRT-a, KP.1.1, koja uzrokuje 7,5 % infekcija, također je u porastu.
Simptomi FLiRT varijante
Unatoč brzom širenju KP.2 i KP.1.1, nema dokaza da su opasniji od drugih novijih sojeva poput JN.1. Simptomi ovih varijanti FliRT-a uključuju:
- curenje iz nosa
- grlobolju
- umor
- glavobolju
- kašalj
- bolove u mišićima
- groznicu
- mučninu
- proljev
- gubitak okusa ili mirisa
- težano disanje.
Dr. Krutika Kuppalli za Everyday Health napominje da nema ništa novo oko simptoma, iako je praćenje potrebno.
CDC je na X (bivši Twitter) naveo da ti sojevi ne uzrokuju više razine teških bolesti. Većina ljudi će doživjeti blage simptome zbog imuniteta od cijepljenja ili prethodne infekcije. Međutim, neki pojedinci mogu doživjeti teške simptome, uključujući poteškoće s disanjem nakon gubitka osjeta okusa i mirisa, prema dr. Peteru Chin-Hongu.
Starije odrasle osobe, osobito one starije od 65 godina, izložene su najvećem riziku od teške bolesti izazvane COVID-19, a rizik se povećava s brojem temeljnih zdravstvenih stanja kao što su bolesti srca, kronične bolesti pluća, pretilost i kronična bolest bubrega, prenosi Kreni Zdravo!.
Dojenčad mlađa od šest mjeseci i trudnice također su u većem riziku.
Predviđa se porast infekcija
Kako se varijanta KP.2 širi, zdravstvene vlasti SAD-a predviđaju porast infekcija tijekom ljeta. Dr. Chin-Hong predviđa više slučajeva u nadolazećim tjednima, s podacima o otpadnim vodama koji pokazuju porast u nekim područjima SAD-a i dijelovima Europe, poput Velike Britanije i Španjolske, gdje se bilježe blagi porasti vjerojatno potaknuti FliRT varijantama.
Dr. Kuppalli podsjeća javnost da, iako je ukinuta međunarodna javnozdravstvena izvanredna situacija, pandemija i dalje traje te je ključno pratiti razvoj virusa i prilagoditi se tome.