BBC-JEVA voditeljica, Anita Rani, prošloga je mjeseca objavila da pati od sindroma najstarije kćeri. 46-godišnjakinja se prošle godine rastala, a sada, kaže, pokušava osvijestiti tko je.
“Istina je… Kao najstarija kći, sama si svoj zaštitnik”, napisala je uz objavu psihologinje Nicole LePere.
Američka liječnica, poznata kao The Holistic Psychologist, redovito govori o posljedicama koje redoslijed rođenja može imati na ženu kasnije u životu.
LePera opisuje kako najstarija kći često postaje “zaštitnica obitelji” te može odrastati osjećajući se kao “mala odrasla osoba”.
“Godinama kasnije, u odrasloj dobi, ta osoba može misliti da je njezina odgovornost popraviti sve oko sebe. Istovremeno, te žene mogu izgubiti volju da i same postanu majke”, pojašnjava dr. LePera.
Iako je pojam sindroma najstarije kćeri prisutan već desetljećima, sve ga više žena počinje prepoznavati. Štoviše, neke prvorođene kćeri zaista kažu da su odlučile ne imati vlastitu djecu jer su čitavo djetinjstvo pomagale u odgoju mlađe braće i sestara.
Tiktokerica @Melissallgall objavila je video u kojem prikazuje koje uloge preuzimaju najstarije kćeri. Pomažu mlađoj braći i sestrama s domaćom zadaćom, moraju biti medicinske sestre, sobarice, konobarice, a zadužene su i za disciplinu. Trend je izazvao tisuće komentara o utjecaju sindroma najstarije kćeri na živote ljudi.
“Najstarija sam kći, odrasla s roditeljima. Sljedeći tjedan punim 27 godina i ne mogu ni zamisliti drugu osobu koja ovisi o meni”, “Da, najstarija sam kći i nemam energije da budem roditelj još nekome”, komentari su dviju mladih žena.
Netmums Birth Order Report anketirao je 10.000 majki i otkrio da one imaju mnogo veća očekivanja od svoje najstarije djece kada je riječ o uspjehu u školi i karijeri. Istovremeno, s svakim novim djetetom, njihova su očekivanja sve manja. Istraživači su zaključili da visoka roditeljska očekivanja čine najstariju djecu osjetljivijom na anksioznost ili depresiju kasnije u životu., piše Index.hr