Medvjeđi luk je dobio ime jer predstavlja proljetnu deliciju medvjedima, ne samo ljudima. Medvjedi ga rado jedu u proljeće čisteći organizam i pripremajući ga za obilnu hranu tijekom godine
Kao i češnjak, medvjeđi luk (divlji luk, šumski luk ili srijemuš) bogat je alicinom. Sušenjem listova nestaju ljekovita svojstva, pa medvjeđi luk treba upotrebljavati samo u svježem stanju, u obliku tinktura od listova ili lukovica, svježeg soka i drugih preparata.
Vrlo je koristan u ovo vrijeme jer, osim što pomaže čišćenju organizma, medvjeđi luk jača organizam i ima antivirusno i antibiotsko djelovanje, pa je dobra zaštita organizma u slučaju pada imuniteta, što se zna dogoditi početkom proljeća, kaže fitoaromaterapeutkinja Maja Žalac.
– Može se dodati varivima ili pestu kojim ćete začiniti tjesteninu ili meso – kaže.
Naravno, možete ga nasjeckati i na salatu te od njega napraviti hladnu juhu.
Dobio je takvo ime jer predstavlja proljetnu deliciju medvjedima, ne samo ljudima. Medvjedi ga rado jedu u proljeće čisteći organizam i pripremajući ga za obilnu hranu tijekom godine.
Prije uporabe, primjerice, tinkture medvjeđeg luka, koja je dobra za snižavanje tlaka, dobro je porazgovarati s liječnikom ili ljekarnikom o prilagodbi doze.
Ako niste poznavatelj, medvjeđi luk nemojte brati sami nego ga radije nabavite na tržnici kod već provjerenih trgovaca., piše 24sata.