Bilo da se radi o odjeći, posteljini, tepisima ili ručnicima, uklanjanje mrlja od čokolade je teško
Mrlje od čokolade potrebno je brzo tretirati jer što duže stoje na odjeći, to će ih biti teže ukloniti, piše Express.
Bilo da se radi o odjeći, posteljini, tepisima, ručnicima ili navlakama za namještaj uklanjanje mrlja od čokolade je teško.
Izvršni direktor tvrtke Mary’s Kitchen Flour Sack Towels Allen Civlak podijelio je svoje stručne savjete o tome kako brzo ukloniti dosadne mrlje s rublja.
Djelujte brzo
Allen je rekao da je “ključ” za čišćenje mrlja od čokolade “brzo djelovanje”. “Što duže čekate, to postaje teže ukloniti ostatke čokolade s tkanine”, rekao je.
“Čim uočite čokoladu na tkanini, uzmite tupi nož ili žlicu i nježno ostružite višak čokolade. Obrišite mrlju čistom krpom, ali izbjegavajte trljanje kako biste spriječili da se čokolada dublje upije”, istaknuo je.
Tretirajte zahvaćeno područje
Stavite malu količinu sredstva za pranje posuđa izravno na mrlju i nježno ga umasirajte prstima.
Ako je mrlja tvrdokorna, upotrijebite meku četku, ali pazite da je ne ribate prejako. Deterdžent za posuđe briljantan je u uklanjanju mrlja jer “razgrađuje ulja i masti” koji su glavni sastojci čokolade.
Ako nemate sredstvo za pranje posuđa, možete koristiti sodu bikarbonu, bijeli ocat, deterdžent za pranje rublja ili gaziranu vodu.
Soda bikarbona
Ako koristite sodu bikarbonu, pomiješajte je s vodom kako iste napravili pastu, nanesite je i ostavite da odstoji 15 minuta. Zatim isperite hladnom vodom.
Bijeli ocat
Pomiješajte bijeli ocat s jednakim dijelovima vode, zatim mrlju tretirajte otopinom i nježno obrišite. Kiselina u bijelom octu trebala bi razgraditi kakao maslac u čokoladi.
Deterdžent za pranje rublja
Nanesite malu količinu deterdženta izravno na mrlju i ostavite da odstoji 15 do 30 minuta prije pranja.
Mineralna voda
Gaziranu vodu treba koristiti samo za svježe mrlje od čokolade.
Obrišite mrlje gaziranom vodom prije ispiranja hladnom vodom. “Prije nego što to učinite, testirajte otopinu na neupadljivom dijelu tkanine”, upozorio je stručnjak.
Namočite tkaninu ili odjeću
Nakon što je otopina utrljana u mrlju, isperite umrljano područje hladnom vodom kako biste uklonili ostatke s tkanine.
Najbolje je koristiti hladnu vodu jer topla voda može dodatno stvrdnuti mrlju.
Operite na uobičajen način
Nakon tretiranja mrlje i njenog namakanja, odjeću možete oprati na uobičajen način prema uputama na etiketi za održavanje.
“Ako mrlja i dalje postoji, razmislite o dodavanju sredstva za uklanjanje mrlja u ciklus pranja. Za teške mrlje ponovite postupak ili isprobajte druge opcije poput sode bikarbone ili gazirane vode”, rekao je Allen.
“Osušite tkaninu na zraku te izbjegavajte toplinu dok ne budete sigurni da je mrlja uklonjena. Za osjetljive tkanine poput svile ili vune, najbolje je potražiti profesionalni savjet za čišćenje”, istaknuo je., prenosi Net.hr