Bilo da radije idete s tavana u podrum ili počnete vani i idete prema unutra, napravite si prvo realan raspored i usredotočite se na zadatak po jedan. Trebat će vam nekoliko dana za složenije projekte, poput čišćenja tavana i organiziranja ormara, ali s vremenom ćete označiti sve s popisa, i na kraju imati blistavo čist dom.
Prije nego što započnete proljetno čišćenje, provjerite imate li sve potrebne alate za obavljanje svakog zadatka na popisu. Trebat će vam niz sredstava za čišćenje, ali i metoda kojima ćete sve dovesti u red., prenose 24sata
Tu su: kanta, krpe od mikrofibre, spužve, boca s raspršivačem za višekratnu upotrebu, usisavač, univerzalno sredstvo za čišćenje, ocat, deterdžent.
1. Očistite lajsne
Proljetno čišćenje savršeno je vrijeme za čišćenje vaših podnih ploča.
– Iako ih se često zanemaruje, čiste lajsne daju vašem domu savršen završni dodir – kaže Leanne Stapf, COO tvrtke The Cleaning Authority. Podne ploče se mogu lako očistiti usisavačem s nastavkom za crijevo s čekinjama kako bi se uklonila sva prašina; zatim ih obrišite vlažnom krpom od mikrovlakana i višenamjenskim sredstvom za čišćenje.
2. Prašina
Koliko god to pokušavali spriječiti, prašina se nakuplja u svakoj prostoriji u kući. Kada brišete prašinu, radite od vrha sobe prema dolje, usisavajte prašinu koja se taloži na podu. To uključuje teško dostupna mjesta, kao što su vrhovi stropnih ventilatora i kućišta prozora.
Ne zaboravite obrisati prašinu s knjiga i polica. Skinite sve s polica i iščetkajte ih (zajedno s knjigama) krpom od perja.
Upotrijebite četku za prašinu ili alat za pukotine na usisivaču kako biste dosegli uska mjesta. Obrišite hrbat knjiga u kožnom uvezu čistom, mekom krpom.
3. Usisavanje
Pređite preko svih podova usisavačem kako biste uklonili sve mrvice i prljavštinu.
Ne samo da nakupljanje prljavštine može razgraditi vlakna tepiha, već može sadržavati i čestice od kojih se možete razboljeti.
4. Mop
Nakon usisavanja, prijeđite po podovima krpom.
– Podovi su jedno od najizloženijih područja u našim domovima, zbog čega je njihovo često brisanje ključno za održavanje čistoće vašeg doma – kaže Diane Amos, stručnjakinja za čišćenje.
5. Šampon za tepih
Sintetički tepisi i prostirke s vodootpornom podlogom mogu se dubinski očistiti rotirajućim strojem za šamponiranje i strojem za ekstrakciju vrućom vodom. Tepisi bez podloge ipak zahtijevaju profesionalno čišćenje.
6. Obrišite zidove i stropove
S vremenom se na zidovima i stropovima nakupljaju neželjene mrlje. Za čišćenje zidova, počnite s usisavačem za uklanjanje prašine.
Zatim se uhvatite u koštac s tvrdokornom površinskom prljavštinom, koja je osobito česta u kuhinjama, s odmašćivačem bez otapala. No, najprije ga testirajte na neupadljivom mjestu kako biste bili sigurni da neće oštetiti površinu.
7. Obnovite fuge
Materijal na bazi cementa između zidnih, podnih i radnih ploča iznimno je porozan i lako ostavlja mrlje. Zaštitite ga prodornom masom za fugiranje, najbolje je nanijeti je malom pjenastom četkom.
8. Očistite tapecirani namještaj
Iznesite jastuke van i lagano ih izlupajte rukom kako biste uklonili prašinu. Ako ima mrlja, provjerite preporuke za čišćenje na naljepnicama za njegu. Uredite ih prema preporuci proizvođača.
9. Metalni okovi za vrata i prozore
Brzim poliranjem vratite sjaj gumbima, šarkama i drugim metalnim detaljima.
Tekuća sredstva za poliranje i krpe natopljene sredstvom za poliranje dobro funkcioniraju za srednje potamnjele površine, dok su paste i kreme najbolje za teže radove.
10. Vosak za sjaj
Očistite drvene površine mekom krpom navlaženom vodom i blagim sredstvom za pranje posuđa. Zatim nanesite vosak pamučnom krpom, neka se osuši te ga ispolirajte čistom krpom.
Osim toga, podove od vinila i linoleuma koji su izgubili sjaj treba premazati sredstvom za poliranje baš za te površine. Većina podova od kamena i pločica može se tretirati ili pastom ili tekućim voskom namijenjenim za taj materijal.
11. Očistite zavjese
Zastore, zavjese i rolete također treba održavati.
Ubacite ih u perilicu ili odnesite na kemijsko čišćenje.
12. Operite prozorska stakla
Prozorska stakla jako se zaprljaju tijekom godine. Očistite ih toplom vodom i blagim sredstvom za pranje posuđa, a nakon čišćenja temeljito ih isperite vodom.
13. Očistite rasvjetna tijela i stropne ventilatore
Rasvjetna tijela su česti sakupljači prašine.
– Vaš stropni ventilator odlično je mjesto za početak – samo provjerite jeste li ugasili žarulju i pustili da se ohladi prije nego što ih obrišete. Kada su u pitanju vaše lampe, svakako ih isključite jer im to daje vremena da se ohlade prije početka procesa čišćenja – kaže Amos.
14. Ispitajte protupožarnu sigurnost
Promijenite baterije u detektorima dima (ovo bi trebalo biti raditi dva puta godišnje) i provjerite jesu li jedinice čiste od prašine. Naučite kako koristiti aparat za gašenje požara i pregledajte planove bijega.
Popisi za proljetno čišćenje sobu po sobu
Sada kada znate koji su zadaci univerzalni, dodajte ove zadatke od sobe do sobe svom popisu.
Kuhinja
- Obrišite zavojnice hladnjaka
- Odmrznite zamrzivač
- Očistite smočnicu
- Dubinski očistite pećnicu
- Dubinski očistite unutrašnjost hladnjaka
- Očistite ormare
- Očistite male kućanske aparate
Kupaonica
- Odbacite kozmetičke i kozmetičke proizvode kojima je istekao rok trajanja
- Ažurirajte komplet prve pomoći
- Dubinski očistite tuš
- Operite prostirke za kupanje
- Dubinski očistite WC
- Dubinski očistite sudoper
- Operite ručnike i posteljinu
- Zamijenite ili operite oblogu tuša
- Očistite fuge
Spavaća soba
- Operite svu posteljinu
- Dubinski očistite svoj madrac
- Očistite ormar i komodu
- Očistite ispod kreveta
- Operite jastuke
Kućni ured
- Organizirajte datoteke
- Očistite računalo
- Organizirajte uredski materijal
Vanjski prostori
- Očistite terasu i terasu
- Operite prilaz
- Očistite plijesan
- Operite vanjski namještaj
- Provjerite ima li oštećenih žica i spojeva na rasvjetnim tijelima
Praonica
- Odbacite ili donirajte neželjene predmete
- Očistite perilicu
- Provjerite kutije
- Očistite ventilacijski otvor sušilice
- Organizirajte zalihe za pranje rublja, piše Martha Stewart.