Srebro često, tijekom stajanja, poprimi crnu boju koju je važno redovito čistiti ako želite da vaš nakit i drugi srebrni predmeti budu sjajni. Sastojke s kojima će čišćenje srebra biti lako najvjerojatnije već imate kod kuće.
Nakit, pribor za jelo, svijećnjaci i drugi predmeti od srebra, često su, osobito nakon dugog stajanja, skloni oksidaciji. Upravo oksidacija je razlog zašto srebro poprimi crnu boju koju je naizgled teško ukloniti pa je važno da se ono redovito čisti i polira.
Čišćenje srebra nije komplicirano i to vrlo lako možete napraviti kod kuće i to pomoću limuna, paste za zube, sode bikarbone i sličnih sastojaka.
1. Čišćenje srebra pastom za zube
Kako biste svoj srebrni nakit očistili pastom za zube, jednostavno malo paste istisnite na krpicu i kružnim pokretima utrljajte u nakit.
Pastu ostavite otprilike pet minuta pa isperite i svoj nakit dobro osušite.
2. Čišćenje srebra aluminijskom folijom i sodom bikarbonom
Ovaj trik koristan je ako imate puno srebra koje morate očistiti i ako se radi o većim komadima kao što je pribor za jelo.
Kako biste srebro očistili na ovaj način, veliku staklenu ili porculansku zdjelu (ne smije biti metalna kako ne bi došlo do kemijske reakcije), obložite aluminijskom folijom i ulijte dvije litre vruće vode i dodajte jednu žlicu sode bikarbone.
Srebro umočite u vodu i ostavite 15-ak sekundi pa izvadite, ostavite da se osuši i ispolirajte. Ako je ostalo još patine, ponovite postupak. Važno je naglasiti da, srebrni nakit koji na sebi ima drago kamenje, ne čistite na ovaj način kako se ono ne bi uništilo.
3. Čišćenje srebra limunom i maslinovim uljem
Za ovaj postupak bit će vam potrebna jedna žličica maslinovog ulja i 100 mililitara soka od cijeđenog limuna. Sok od limuna i maslinovo ulje pomiješajte pa krpicom ispolirajte srebro dok ne postane sjajno. Isperite i ostavite da se dobro osuši.
4. Čišćenje srebra octom i sodom bikarbonom
Svo srebro koje treba očistiti, stavite u posudu i prekrijte alkoholnim octom. Na svakih dva decilitra octa, dodajte 2 žlice sode bikarbone. Srebro u toj mješavini ostavite otprilike sat vremena, isperite i osušite krpom.
Od ovog postupka je važno naglasiti da nije prikladan za antikne predmete od srebra jer bi ih moglo previše nagristi.
Zaključak
Srebro nakon dugotrajnog stajanja oksidira i poprima crnu boju koju je kasnije potrebno ukloniti. Crnilo na srebru može se ukloniti i kod kuće i to sa sastojcima poput octa, sode bikarbone, paste za zube i slično.
Kod čišćenja srebra važno je pripaziti i na druge elemente koji se nalaze na nakitu (poput dragog kamenja) kako se oni, prilikom čišćenja ne bi uništili., piše N1