Tarik Filipović objavio je fotku s gepardom. Pozirao je s divljom mačkom u jednom zoološkom vrtu u Dubaiju gdje je na putovanju sa svojom obitelji. Prijatelji životinja reagirali su na to…
Voditelj Tarik Filipović (51) i njegova supruga Lejla za 16 su se godišnjicu braka počastili putovanjem u Dubai, a tamo su posjetili zoološki vrt u kojem posjetitelji mogu dirati divlje životinje, a i fotografirati se s njima.
Tarik je tako objavio fotografiju s gepardom, uz koju je napisao: ‘Paša mu je ime… ovom predivnom primjerku ‘scinonyx jubatu’ geparda. 110 km/h u 3 sekunde… ali tom brzinom može trčati samo 400 m a nakon toga se umara. E, tu sam mu nabio komplekse, uz to sam tri puta teži od njega i imam veću glavu… zato me i ne gleda… zavist. U ovom dijelu svijeta kažu ‘ljubomoran k’o gepard’. , prenose 24sata
Međutim, njegova objava nije naišla na oduševljenje svih obožavatelja, već su ga u komentarima neki prozvali zbog podržavanja takvih zooloških, a sada se oglasila i udruga ‘Prijatelji životinja’.
– Dobili smo brojne pritužbe građana, koji su s pravom neugodno iznenađeni poziranjem Tarika s gepardom u Dubaiju… Ovom prilikom u dobroj namjeri poslali smo mu mail s obrazloženjem da se iza svakog korištenja divljih životinja kao foto rekvizita krije neopisiva okrutnost:
Vjerujemo da jednostavno niste bili upoznati s time da divlje životinje ne dolaze svojevoljno pozirati s ljudima, već su na to prisiljene, a da je fotografiranje s divljim životinjama dio neetične i eksploatatorske turističke ponude egzotičnih turističkih destinacija. Pritom se životinje iskorištavaju i krši se njihova dobrobit kako bi se udovoljilo apetitu turista koji, zbog atraktivnih objava na društvenim mrežama, ne propituju kako je moguće da divlja životinja mirno pozira uz njih. Nažalost, životinje su zbog toga žrtve iznimne okrutnosti, a ujedno, zbog svoje divlje prirode, predstavljaju opasnost za ljude – započeli su.
– Fotografiranje s divljim životinjama, koje se na društvenim mrežama predstavlja kao kul i zanimljivo, potiče daljnju zainteresiranost za fotografiranje i nabavu određenih životinjskih vrsta. Time se pak dalje potiče krivolov ugroženih vrsta, okrutne programe uzgoja, uzimanje mladunaca iz prirode i odvajanje od majki. Divljim životinjama mora biti slomljen duh kako bi postale podložne onoliko koliko je potrebno za tako blisku i stalnu međuljudsku interakciju. To se postiže njihovim zatvaranjem u male, skučene, mračne prostore, ali i vezanjem lancima ili mlaćenjem palicama i kukama dok ne postanu poslušne. Postoje brojni primjeri životinja poput medvjeda, lavova i drugih velikih mačaka, kao i zmija, koji su osakaćeni odstranjenjem kandži, zuba i očnjaka kako bi fotografiranje s njima bilo sigurnije za ljude. Ovi postupci mogu rezultirati jakom infekcijom ako se koriste kliješta i drugi grubi alati, hromošću, artritisom i drugim dugotrajnim komplikacijama. Oduzimanje sposobnosti da se zaštite od opasnosti čini životinje ranjivijima nego ikad i malo je vjerojatno da će biti puštene natrag u divljinu.
Osim toga, prilikom snimanja selfija s divljim životinjama, one su prisiljene ponašati se na način koji je suprotan njihovoj prirodi. To je ponižavajuće, degradirajuće i bezdušno. Mladunčad bilo koje vrste treba san da bi mogla rasti, no tigrići i druge velike mačke često drže budnima za turističke selfije. Ako imaju pospane oči, često ih se bocka kako bi se stvorio pogled razrogačenih očiju koji se smatra privlačnijim za fotografije. Kad odrastu, drogiraju ih kako bi ostali poslušni. Sisanje udova i samoozljeđivanje samo su neki od pokazatelja kroničnog stresa i straha koje životinje doživljavaju. Mnoge divlje životinje doslovno umiru zbog mahnitog ponašanja turista i pretrpljenog stresa.
Svaki turist trebao bi znati da divlje životinje nisu kućni ljubimci i nisu rekviziti za fotografiranje. Za dobrobit divljih životinja važno je da im je dopušteno izražavati njihovo prirodno ponašanje i da nisu prisiljeni komunicirati s ljudima, a to im je u slučaju fotografiranja s turistima potpuno onemogućeno. Nažalost, sigurno je da su, kao što to i inače rade, osobe koje su Vam ponudile fotografiranje s gepardom grubo zanemarile dobrobit životinja u cilju ostvarivanja profita.
Stoga Vas molimo da na inozemnim turističkim destinacijama s oprezom promatrate i da ne prihvaćate bilo kakve ponude koje uključuju divlje životinje jer redovito se radi o zarađivanju i patnji životinja, a osobe koje nude takve usluge računaju na needuciranost turista. Zato je iznimno važno i ne promovirati takve sadržaje na društvenim mrežama, već upozoriti svoje pratitelje o kakvim se nehumanim praksama radi i zašto ih turisti trebaju osuditi umjesto da sudjeluju u njima – zaključili su iz udruge.