Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleOve lijekove nipošto ne biste trebali uzimati s mliječnim proizvodima

Ove lijekove nipošto ne biste trebali uzimati s mliječnim proizvodima

U našem tijelu kalcija je više nego bilo kojeg drugog minerala – ima ga u našim zubima, kostima, a pomaže i u zgrušavanju krvi, stezanju krvnih žila i mišića.

Mliječni proizvodi koje konzumiramo također imaju velik sadržaj kalcija. No, znate li da neke lijekove ne biste trebali miješati s mliječnim proizvodima? Naime, neki lijekovi mogu reagirati s mlijekom i drugom mliječnom hranom i to na način da se lijek manje apsorbira ili uzrokujući promjene u razinama kalcija u krvi.

To ne znači da mliječne proizvode dok pijete te lijekove morate u potpunosti izbjegavati – sve je samo potrebno dobro tempirati. Health donosi popis šest lijekova koje ne biste trebali miješati s mliječnim proizvodima.

1. Lijekovi za štitnjaču

Sve lijekove za štitnjaču treba uzimati na prazan želudac, ali levotiroksin je nešto drugačiji koji ne bi trebalo uzimati s mliječnim proizvodima i proizvodima koji sadrže kalcij jer to može dovesti do slabije apsorpcije lijeka. Preporuka je da pričekate četiri sata s konzumacijom mliječnih proizvoda nakon što ste uzeli ovaj lijek.

2. Antibiotici

Postoje mnogi antibiotici koje ne treba uzimati s mliječnom hranom jer kalcij u hrani može smanjiti količinu lijekova koje vaše tijelo može iskoristiti. Pripazite da razmak između konzumacije mliječnih proizvoda i antibiotika bude najmanje dva sata.

3. Dodaci željeza

Dodatak željeza najčešće uzimaju oni s anemijom. Istraživanja pokazuju da je željezo najbolje uzimati na prazan želudac jer će se tako bolje apsorbirati. Ponekad dodaci željeza uzrokuju neugodne nuspojave, poput želučanih tegoba. U tom slučaju, dobro je uzeti dodatak s malo hrane, ali pazite da to ne budu mliječni proizvodi s visokim sadržajem kalcija kako jedno ne bi utjecalo na drugo. Pripazite da razmak između uzimanja dodataka i mliječnih proizvoda bude dva sata.

4. Lijek za osteoporozu

Poznato je da mliječni proizvodi, ali i druga hrana s visokim sadržajem kalcija, uzrokuju manju apsorpciju lijeka u tijelu. Ti lijekovi su Actonel (risedronat), Fosamax (alendronat) i Boniva (ibandronat). Ako uzimate neke od ovih lijekova, pričekajte nekoliko sati prije nego što popijete šalicu mlijeka.

5. Litij

Litijeve soli su lijekovi koji pomažu smanjiti manične epizode kod osoba kojima je dijagnosticiran bipolarni poremećaj. Djeluje tako da stabilizira raspoloženje, pa se zbog toga ponekad propisuje za druge psihijatrijske bolesti, poput depresije ili shizofrenije.

Dugoročna uporaba litija može uzrokovati nakupljanje kalcija u vašem tijelu. Lijekovi s litijem prodaju se pod markama Eskalith i Lithobid. Ako uzimate ove lijekove, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome trebate li smanjiti, izbjegavati ili tempirati unos mliječnih proizvoda na određeni način.

6. Lijekovi za HIV

Dovato i Tivicay (dolutegravir) su antiretrovirusni lijekovi koji se koriste u liječenju HIV-a/AIDS-a, a koriste se i u kombinaciji s drugim lijekovima. Uzimanje dolutegravira i dodataka kalcija u redu je ako se uzimaju uz obrok. Inače, njihova interakcija može uzrokovati manju apsorpciju lijeka.

Kombinacija to dvoje može uzrokovati smanjene razine lijeka u krvi. Preporučuje se uzimanje dolutegravira dva sata prije ili šest sati nakon bilo koje hrane ili dodataka prehrani bogatih kalcijem.

Ako uzimate bilo koji od ovih lijekova, bilo bi dobro razgovarati s liječnikom o tome kada uzimati lijek, a kada mliječne proizvode., prenosi N1

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE