Zrači li mikrovalna pećnica doista, može li nam štetiti ako je koristimo i može li na bilo koji način promijeniti hranu koju podgrijavamo? Otkrio je to za Zadovoljnu fizičar Bećko Kasalica.
Mnogi od nas u kuhinji imaju mikrovalnu pećnicu koja nam dobro dođe kada trebamo podgrijati ručak odmah nakon posla. No uz ovaj korisni uređaj vežu se razne nedoumice, pa se mnogi boje zrači li mikrovalna, tj. da nam može naškoditi ako smo u njenoj blizini upravo zbog svojih mikrovalova.
Je li taj strah opravdan, objasnio je Bećko Kasalica s Fakulteta fizike Sveučilišta u Beogradu.
“To su komercijalni proizvodi i trebali su proći sve testove koji se tiču zdravlja ljudi. Valovi su unutar pećnice i nismo im izravno izloženi, tako da mikrovalne pećnice načelno nisu opasne.”
U prijevodu, bilo bi opasno da smo izravno izloženi mikrovalnom zračenju, ali kako nismo, trebali bismo biti sigurni.
Malo se udaljite dok radi
Ipak, Kasalica je upozorio na oprez.
“I ja imam mikrovalnu pećnicu kod kuće. Međutim, djeci i ukućanima poručujem da se maknu od nje dok radi, prevencije radi. Bolje je da budu malo udaljeni od nje, nego da stoje baš neposredno kraj nje i čekaju da se jelo ugrije. Naime, i dalje pamtim riječi svog starog profesora koji je govorio da bi kako to može potencijalno biti opasno za reproduktivne organe jer su oni otprilike na razini pećnice ako stojimo pokraj nje dok radi. Tako da ne bih to preporučio.”
Kasalica je objasnio i na kojem principu radi mikrovalna, tj. kako utječe na hranu pri zagrijavanju i ima li razloga za strah.
“Mikrovalovi iz ove pećnice su po svojoj prirodi elektromagnetski valovi koji djeluju tako da ubrzavaju rotaciju molekula vode iz hrane i tako zagrijavaju te molekule, a ujedno i cijelo jelo.” Zapravo, možete zagrijati sve što sadrži vodu. Tada se molekule vode okreću, zagrijavaju i imate zagrijanu posudu.”
Hrana je sigurna za mikrovalnu pećnicu
Kasalica je govorio i o tome je li u tom procesu moguće nešto što nije zdravo za nas, je li hrana na neki način ozračena, što nam može naškoditi.
“Ne, to nisu energije koje mogu promijeniti strukturu hrane. Samo valovi griju vodu, a time i cijelo jelo.”
Dakle, s mikrovalnom pećnicom, možemo biti mirni, ali korisno je pripaziti da joj nismo preblizu dok radi.
“Svi ti uređaji iole novije generacije uglavnom su sigurni jer su prošli brojne provjere. Nije to od jučer. Pritom, ozbiljne tvrtke ih proizvode. Također, ako malo bolje razmislimo, i mobiteli nas malo zrače pa ih koristimo toliko sati u danu. Civilizacijski je tako i, prirodno, ne možemo bez elektronike, ali treba naći mjeru u svemu”, zaključio je Kasalica.