Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleKako izaći na kraj s ispucalim usnama? Ove savjete potpisuju dermatolozi

Kako izaći na kraj s ispucalim usnama? Ove savjete potpisuju dermatolozi

Kako izaći na kraj s ispucalim usnama? Ove savjete potpisuju dermatolozi

Što nanosi najveću štetu usnama? SPF faktor je nužan Da im niske temperature više odmažu nego što pomažu, dobro nam je poznato, no za usne nije dobro ni provođenje previše vremena na suncu. Baš kao što sunce može nanijeti štetu i ostatku naše kože, nanosi je i usnama, a što znači da preskakanje proizvoda sa zaštitnim faktorom može dovesti do opeklina usana, a posljedica čega su oticanje, suhoća i ljuskave mrlje.

Naša slina je štetna?

Svi smo puno puta čuli da ne bismo trebali lizati usne, a razlog tome je taj što slina sadrži probavne enzime koji pomažu u razgradnji hrane, ali isto tako mogu uništiti našu kožu. Osim lizanja usana, poželjno je izbjegavati korištenje svih proizvoda (uključujući i onih za lice) koji sadrže alkohol, kemijske eksfolijanse ili retinoide. Naime, mnogi sastojci koji lagano isušuju kožu lica mogu pojačano isušivati ili iritirati usne, a odličan primjer takvih proizvoda su retinoidi ili razni proizvodi protiv akni. 

Sastojci u ruževima i balzamima koji štete Također je važno da budemo svjesni što se nalazi u ruževima i balzamima za usne koje koristimo jer oni koji sadrže kamfor, mentol i eukaliptus mogu u početku biti ugodni na usnama, ali će dodatno isušiti i iziritirati usne pa ćemo im, misleći da ih štitimo, zapravo  možda nanijeti još veću štetu. Usne bismo obavezno trebali štititi u nemilosrdnim uvjetima poput već spomenutog sunca, jakih vjetrova i niskih temperatura, koristeći zaštitno sredstvo za okluzivnu barijeru poput vazelina. 

Oprezno s plumpingom

Plumping sjajila također su proizvodi koje se preporuča izbjegavati, budući da nerijetko sadrže sastojke poput cimeta, peperminta ili čilija, a koji svi redom uzrokuju trnce ili peckanje kada se nanose. U redu ih je koristiti povremeno, ali česta uporaba može dodatno pogoršati problem.

Manjak vitamina i željeza Istraživanja su pokazala da manjak vitamina B ili željeza također može rezultirati ispucalim i nadraženim usnama pa se preporuča korekcija prehrane, kao i uzimanje vitamina ili dodataka prehrani.

Navike uz koje usne ostaju mekane, glatke i njegovane Usne se često preskače u našim jutarnjim i večernjim rutinama njege kože, no i o njima bismo trebali svakodnevno brinuti te ih njegovati, a čak i jednostavno nanošenje hidratantnog balzama ujutro i navečer može napraviti veliku razliku.

Poželjni sastojci za njegu usana

Poželjno je izbjegavati balzame s jakim mirisima i/ili alkoholom te birati one koji sadrže shea maslac, ceramide, ulje sjemenki konoplje, mineralno ulje,  dimetikon i vazelin. Ukoliko koristimo bilo kakve isušujuće proizvode za njegu kože kao dio režima protiv akni, preporuča se nanošenje balzama za usne prije nego što nanesemo ostatak proizvoda za njegu kako bismo stvorili zaštitnu barijeru i spriječili da isušujući sastojci dođu u kontakt s usnama.

Disanje na usta

Mnogi nisu ni svjesni koliko disanje na usta pogoršava stanje naših usana. Tipično, kada nas muči začepljen nos, počinjemo disati na usta, no već i mala količina sline koja izlazi na okolnu kožu može izazvati iritaciju, a posebno noću dok spavamo. Baš zato bismo, kad god je to moguće, trebali dati sve od sebe da udišemo i izdišemo kroz nos. Vruća i hladna pića Što više naše usne dolaze u kontakt s pićima kao što su jako hladna voda ili jako vruća kava, to se više naša prirodna zaštitna barijera (i zaštitni balzam za usne) ispiru. Kako bismo održali svoju zaštitnu barijeru netaknutom, poželjno je piti na slamku kad god je to moguće. Piling usana da, ali ne prečesto Mnogi rješenje ovog problema vide u pilingu usana, no iako će nježni piling pomoći da se riješimo perutave kože, važno je naglasiti da se piling ne preporuča raditi češće od jednom tjedno jer u protivnom može povećati suhoću usana. Iako u većini slučajeva ispucale usne nisu razlog za zabrinutost i problem su koji se može uspješno izliječiti kod kuće slijedeći sve spomenute savjete, ukoliko se njihovo stanje ne popravi u roku od dva do tri tjedna, poželjno je posjetiti dermatologa ne bi li nam pomoga utvrditi uzrok., pišu 24sata

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE