Odluka za ‘zdravije’ bezalkoholno pivo mogla bi vas dovesti u opasnost od gadnih bakterija, pokazuje studija.
Craft piva s nula alkohola mogu postati plodno tlo za preživljavanje buba trovanja hranom poput E. coli i salmonele, otkrili su američki istraživači.
Nedostatak alkohola i normalnog procesa pravljenja piva znači da bakterije žive više od dva mjeseca.
To znači da bi moglo biti bolje držati se običnih krigli, u umjerenim količinama, umjesto ispijanja bezalkoholnog piva, sugerirali su.
Dr. Ann Charles-Vegdahl sa Sveučilišta Cornell rekla je: “Tradicionalno pivo općenito se smatra sigurnim od patogena koji se prenose hranom zbog nekoliko prepreka. Ovo uključuje koncentraciju alkohola, gorke kiseline hmelja, nizak pH, velike količine otopljenog ugljičnog dioksida i niske razine kisika. Kada je jedna ili više od ovih prepreka odsutna ili su na nedovoljnoj razini, pivo može postati osjetljivo na preživljavanje i rast patogena.”
Ta se pića često smatraju zdravijom alternativom, jer istraživanja pokazuju da smanjuju štetu koju piće nanosi tijelu.
Redovito konzumiranje previše alkohola može povećati rizik od bolesti uključujući bolesti srca, jetre i rak.
NHS preporučuje da ne pijete više od 14 jedinica alkohola tjedno – što je ekvivalent šest srednjih čaša vina ili šest krigli piva od 4 posto, prenosi The Sun.
Najnovija studija, objavljena u časopisu Journal of Food Protection, proučila je potencijalnu opasnost koju bezalkoholna piva mogu predstavljati kada je u pitanju utočište bakterija.
Istraživači stavljaju male količine pet sojeva bakterija uključujući E. coli i salmonelu u bezalkoholna i niskoalkoholna piva.
Piva su zatim stavljena u skladišta na 4 i 14 Celzijevih stupnjeva na 63 dana da se vidi hoće li bakterije preživjeti.
Otkrili su da se klice razvijaju u pivu bez alkohola na obje temperature.
Pivo s niskim postotkom alkohola, koje je imalo postotak alkohola od 3,2 ABV, spriječilo je rast bakterija na 4 Celzijeva stupnja, ali su male količine pronađene na 14 Celzijevih stupnjeva.
Charles-Vegdahl je rekao: “Ova studija pokazuje potrebu da proizvođači pića daju prioritete i održavaju planove sigurnosti hrane zajedno s praksama specifičnim za proizvođače piva s niskim i bezalkoholnim udjelom.”, prenosi N1