Sedam centi. Toliko građanin u Hrvatskoj dobije po plastičnoj boci koju vrati. U Njemačkoj povratna naknada iznosi 25 centi, a u Finskoj i do 40. Iz Ministarstva gospodarstva kažu na Uredbi o iznosu povratne naknade se radi.
Skupljanje boca je svakodnevica gospodina Silvija. Ponekad skupi 100-tinjak boca na dan. U bolje dane i do 150. Za svaku vraćenu bocu dobije sedam centi., piše dnevnik.hr
“To je dosta puno, treba 100 flaša za sedam eura”, rekao je Silvio.
Pa bi mu značilo, kaže, da za bocu dobije koji cent više.
“Bar 10 centi”, poručio je Silvio i dodao da bi onda bilo barem malo lakše.
Hrvatska trenutačno ima najnižu povratnu naknadu u Europskoj uniji. U Njemačkoj građani mogu dobiti 25 centi, u Finskoj pak do 40 centi. Hoće li se povratna naknada povisiti kod nas i koliko, još uvijek nije poznato. Pravilnik o otpadnoj ambalaži u pripremi je.
Iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja rekli ekipi Dnevnika Nove TV kako je uredba kojom će se odrediti iznos povratne naknade u postupku izrade, donosi reporterka Dnevnika Nove TV Sara Tomašković.
Nakon toga ići će u e-savjetovanje. Ako se povratna naknada poveća, vrlo vjerojatno će poskupjeti i proizvodi, poput mlijeka ili jogurta.
“Nekome je puno, ako to poskupi sve kao što je do sad, vidimo puno stvari je poskupilo”, istaknuo je Petar. “S obzirom na porast cijena općenito, koja lipa odnosno cent više manje ništa strašno”, dodao je Ivan.
Ipak taj cent koji platimo više možemo dobiti nazad u novčanike.
“Mi vratimo povratnu ambalažu takozvanu PET ambalažu i onda dobijemo nazad što smo mi uložili u tu povratnu ambalažu”, objasnio je Tomislav Lončar, hrvatska udruga potrošača.
“Nije toliko bitno kolika je ta naknada, koliko je bitno što dalje s tom plastikom kao i s ostatkom plastike kada postane otpad nakon upotrebe. Mi nemamo kao ostatak Europe energane gdje bismo tu plastiku iskoristili njezin energetski potencijal već je jedino možemo gomilat skladištiti i nažalost čekati da se desi nekakva katastrofa kakvih smo imali zadnjih mjeseci”, napomenuo je Josip Pavlović, Udruga Ekologija grada.
Taj scenarij nitko ne želi ponovno gledati.