Mnogi vole misliti da imaju fantastičan seksualni život, ali nije to uvijek tako, pogotovo ne za žene. S obzirom na to da je život prekratak da bi ga trošili na loš seks, vrijeme je da prođemo istraživanje koje objašnjava zašto neke žene nikako neće doživjeti orgazam i najbitnije; ispravimo tu nepravdu.
Ginekolog Sachin Maiti, s više od tri desetljeća iskustva, tvrdi da jedna od pet žena nikada u životu ne doživi orgazam. Tijekom svoje karijere je liječio oko 50.000 pacijenata, zaključivši da postoje određeni razlozi zbog kojih je dao vrlo dobar prijedlog.
“Stres, tjeskoba, traume iz prošlosti, pa čak i društvena očekivanja mogu stvoriti mentalno okruženje koje sprječava sposobnost potpunog prepuštanja i uživanja u intimnim trenucima. Mentalne i emocionalne blokade mogu imati dubok utjecaj na ženina seksualna iskustva”, kaže Maiti za Daily Star.
Fizičke i psihičke prepreke
Opsežne interakcije doktora Maitija sa ženama svih pozadina, dobi i stilova života, pružile su mu jedinstveni uvid i razumijevanje za rješavanje pitanja koje često ostaje tabu.
Osvjetljavajući višestruke razloge na kojima se temelji statistika od 20 %, Maiti je naglasio da su razlozi posljedica psiholoških i fizičkih prepreka, kao i brojnih životnih složenosti, što sve pridonosi nemogućnosti žene da postigne orgazam.
Fizički, Maiti je također primijetio da različita stanja mogu utjecati na sposobnost žene da postigne vrhunac.
Jedno takvo stanje je anorgazmija, izraz koji se koristi za opisivanje stalne nemogućnosti postizanja orgazma, unatoč adekvatnoj seksualnoj stimulaciji.
“Ovo stanje može biti ukorijenjeno u hormonskoj neravnoteži, neurološkim poremećajima ili određenim lijekovima koji ometaju seksualni odgovor.
U nekim slučajevima trauma povezana s porodom – psihička i fizička, medicinski postupci poput histerektomije ili operacije zdjelice mogu dovesti do promjene osjeta, utječući i na sposobnost žene da postigne orgazam”, objasnio je.
10 potencijalnih čimbenika
Stručnjak se nada da može pomoći ženama da prevladaju izolaciju koju često osjećaju kada se suoče s izazovima vezanim uz seksualno zadovoljstvo te ih poziva da otvoreno razgovaraju.
Ginekolog je rekao da je traženje stručne pomoći ključno za žene koje se bore sa seksualnim zadovoljstvom.
“Stvaranjem dijaloga koji premošćuje jaz između medicinske znanosti i individualnih iskustava, možemo ublažiti stigmu povezanu sa zabrinutošću za seksualno zdravlje.
Potaknuo bih otvorenu komunikaciju s pružateljima zdravstvenih usluga koji su specijalizirani za seksualno zdravlje jer oni mogu ponuditi prilagođene smjernice i intervencije za rješavanje specifičnih problema s kojima se svaka žena suočava”, dodaje.
Mnoge će se žene u nekoj fazi svog života boriti kada je u pitanju postizanje orgazma.
“U nekim slučajevima, primjerice trauma povezana s porodom – psihička i fizička, medicinski postupci poput histerektomije ili operacije zdjelice mogu dovesti do promjene osjeta, utječući i na sposobnost žene da postigne orgazam”, zaključuje Maiti.
Evo 10 potencijalnih čimbenika koji bi mogli pridonijeti poteškoćama u doživljavanju orgazma kod nekih žena.
Fizički faktori
Određena medicinska stanja, hormonska neravnoteža ili lijekovi mogu utjecati na sposobnost žene da postigne orgazam.
Stanja poput dijabetesa, multiple skleroze ili hormonalni poremećaji mogu igrati ulogu.
Psihološki faktori
Stres, tjeskoba, depresija ili drugi problemi mentalnog zdravlja mogu spriječiti sposobnost opuštanja i potpunog upuštanja u seksualna iskustva, otežavajući postizanje orgazma.
Problemi u vezi
Problemi u komunikaciji, neriješeni sukobi ili nedostatak emocionalne intimnosti s partnerom mogu utjecati na sposobnost žene da se osjeća ugodno i povezano tijekom seksualne aktivnosti.
Slika tijela i samopoštovanje
Negativna slika tijela ili nisko samopoštovanje mogu dovesti do osjećaja nesigurnosti i spriječiti sposobnost potpunog uživanja u seksualnim iskustvima.
Prošle traume
Prethodna iskustva seksualnog zlostavljanja, napada ili traume mogu imati trajan utjecaj na nečiju sposobnost vjerovanja i osjećaja sigurnosti tijekom intimnih trenutaka.
Kulturni i vjerski utjecaji
Društvena ili kulturološka uvjerenja o seksu i užitku, kao i vjerski odgoj, mogu stvoriti mentalne prepreke koje ometaju sposobnost doživljavanja orgazma.
Nedostatak znanja
Ograničeno razumijevanje vlastitog tijela i seksualne anatomije može učiniti izazovnim istraživanje i otkrivanje onoga što je ugodno.
Pritisak izvedbe
Osjećaj pritiska da se “nastupi” ili ispuni određena očekivanja u krevetu može dovesti do tjeskobe i spriječiti prirodno napredovanje prema orgazmu.
Neadekvatna stimulacija
Nedovoljna ili nepravilna stimulacija erogenih zona može otežati postizanje razine uzbuđenja potrebne za orgazam.
Nuspojave lijekova
Neki lijekovi, uključujući određene antidepresive, mogu imati nuspojave koje utječu na seksualnu funkciju – uključujući poteškoće u postizanju orgazma.