Krovopokrivač sa 30 godina iskustva objašnjava zašto u svakoj oluji najviše stradaju upravo limeni krovovi

Krovopokrivač sa 30 godina iskustva objašnjava zašto u svakoj oluji najviše stradaju upravo limeni krovovi

Vrijeme je još jednom pokazalo zube, a brojne građevine diljem Hrvatske lošu kvalitetu ugradnje limenih krovnih konstrukcija koje nisu izdržale nalete vjetra. Krovopokrivač kojemu su limeni krovovi posao posljednjih 30 godina objašnjava zašto je to tako i kako se privremeno zaštiti dok ne angažirate krovopokrivača., piše bauštela.hr

Lim je vrlo popularan materijal za prekrivanje kuće. Uz crijep, se pozicionirao kao top odabir. Lim za krovište sa sobom donosi mnogobrojne prednosti među kojima se ističe dugovječnost, odlična zaštita od vode i ogromna lepeza dostupnih modela i boja. No, sve to ne znači ništa ako se profesionalno ne ugradi.

Upravo je to razloga zašto su u nevremenu koje je poharalo Hrvatsku najviše oštećeni objekti s limenim krovovima. Veliki komadi limova koji lebde na vjetru držeći se o niti za objekt ili pak oni u letu koji tjeraju strah u kosi nisu ugrađeni po pravilima struke, objašnjava nam to limar s 30 iskustava ugradnje limenih krovova. Zatekli smo ga pri sanaciji štete nastale u oluji u Osijeku, a čim smo razgovor započeli ukazao je na zanimljivu činjenicu koja govori sve.

Nepoštivanje pravila struke

– Internet je pun snimaka kako lete limeni krovovi, treba pogledati te komade lima iz blizine i svima će biti jasno zašto su se odvojili od površine. Na svakome od njih primijetit ćete dijelove letvi u koje su zakucani obični čavli. To je jasan znak da nisu dobro učvršćeni, odnosno da pod konstrukcija za limeni krov nije napravljena prema pravilima struke. Što danas, na žalost, nije ništa neobično. Uzorak prema kojemu se zna raditi, pa onda krov leti, je da se konstrukcija učvršćuje u letve čavlima od 100 milimetara do 50% dubine. To je u startu pogrešno jer uzrokuje rastvaranje drveta i učvršćivanja nema, objašnjava Stojan Martinović, vlasnik Tvrtke Lim.

Dalje objašnjava kako je više puta doživio da se od njega traži da limeni krov postavlja na ovakav ili slične, neučinkovite načine, no da je to odbio. Kaže, postoje pravila struke koja se zbog sigurnosti imovine i ljudi moraju poštovati.

– Danas su vremenski uvjeti sve češće ekstremni. Kada su u pitanju limeni krovovi učvršćivanje na pod konstrukciju mora biti obavljeno uz pomoć vijaka, po principu jedan val jedan vijak. Tako učvršćen limeni krov dugo će potrajati i vjetar ga ne može otkinuti. Niti jedan koji sam tako ugradi 30 godina koliko radim nije se odvojio od podloge, bez obzira na silinu vjetra, zaključuje Martinović.