Možda se ne čini kao najvažniji dio tijela koji ćete oribati pod tušem, ali liječnici upozoravaju da nepravilno pranje stopala može imati značajne posljedice za vaše zdravlje.
Kada ste u kupki ili pod tušem možda mislite da je dovoljno smočiti stopala vodom kojom ispirete tijelo od sapuna. Međutim, jedan liječnik koji se specijalizirao za zdravlje kože sugerira da ovaj minimalni napor da očistite stopala nije sasvim dovoljan – i mogao bi dovesti do ozbiljnih infekcija ukoliko ne perete stopala kako treba.
“Pranje nogu bitan je aspekt dobre higijene”, kaže doktor Rosmy Barrios. “Važno je temeljito oprati noge sapunom i toplom vodom, a posebnu pozornost posvetiti područjima između prstiju i tabanima. Ako ne perete noge redovito, možete doživjeti niz negativnih učinaka.”
Srećom, mnoge od ovih negativnih učinaka možete izbjeći ako pravilno brinete o svojim stopalima. To uključuje pranje i potpuno sušenje stopala svaki dan, rezanje noktiju na nogama, mijenjanje čarapa i nošenje zaštitne obuće, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.
A ako je dobra higijena stopala na samom dnu vaše liste prioriteta, Barrios kaže da postoji nekoliko učinaka na koje biste trebali pripaziti, prenosi Reader’sDigest.
Stopala mogu razviti loš miris
Smrdljiva stopala su relativno bezopasna, osim možda za nos. Barrios poručuje da iako su neki ljudi skloni znojnijim stopalima od drugih, miris stopala također može biti znak nepravilnog pranja nogu. “Stopala su sklona nakupljanju znoja i bakterija, što može dovesti do neugodnih mirisa”, kaže ona. Konkretno, napominje Klinika Cleveland, bakterije koje žive na vašoj koži i u vašim cipelama zapravo jedu vaš znoj, uzrokujući da vaša stopala ispuštaju neugodan miris. Ispravno čišćenje stopala može pomoći u rješavanju toga kako bi te bakterije ostale pod kontrolom i spriječile neugodne mirise i infekcije.
Mogu se razviti gljivične ili bakterijske infekcije
Budući da se bakterije razmnožavaju na vlažnim i tamnim mjestima, kao što je unutrašnjost cipela i čarapa, mogu se razviti razne infekcije. Te infekcije mogu biti gljivične ili bakterijske, a u nekim slučajevima čak i virusne. Uobičajena gljivična infekcija je atletsko stopalo, što je infekcija na koži stopala. Gljivične infekcije noktiju također se mogu pojaviti ako ne režete i ne čistite nokte na nogama, što onda dovodi do pucanja i promjene boje noktiju. I dok su bakterijske infekcije stopala rjeđe, neke se ipak mogu pojaviti zbog loše higijene, poput ekcema. Neke infekcije čak mogu imati ozbiljne posljedice, smatra Barrios. “U teškim slučajevima, neliječene infekcije stopala mogu dovesti do amputacije, osobito kod osoba s kompromitiranim imunološkim sustavom ili temeljnim zdravstvenim stanjima kao što je dijabetes. Stoga je ključno prioritizirati higijenu stopala kao dio cjelokupne higijenske rutine.” Zato je važno da promijenite svoje čarape i nosite suhe, čiste svaki put kada nosite cipele i da date svojim cipelama vremena da se osuše nakon nošenja.
Koža na stopalima bi se mogla osušiti i popucati
Iako suha i ispucala koža na stopalima, osobito oko peta, nije baš znak nečistih stopala, može značiti da se nakupila mrtva koža i da ih ne hidratizirate dovoljno. Stopala se lako mogu osušiti ako su predugo izložena vrućoj vodi, recimo u kadi ili pod tušem, a nakon toga se ne nadoknadi izgubljena vlažnost. Prema preporuci Američke akademije za dermatologiju (AADA), obavezno namažite stopala losionom nakon tuširanja. AADA predlaže da formula najbolje hidratantne kreme za stopala sadrži “10% do 25% uree, alfa hidroksi kiseline ili salicilne kiseline” i treba je namazati odmah nakon tuširanja ili kupanja., prenosi N1