Gost Dnevnika Nove TV je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, s kojim je razgovarala reporterka Sabina Tandara Knezović.
Niz je problema u hrvatskoj metropoli, od odvoza smeća do nepokošenih zelenih površina, a sada se svemu pridružilo i ubojstvo u centru grada, u Paromlinskoj ulici.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević gostovao je u Dnevniku Nove TV, a s njim je razgovarala reporterka Sabina Tandara Knezović.
Na pitanje ima li više saznanja o ubojstvu u Paromlinskoj kazao je da nema te da je razgovarao s načelnikom PU zagrebačke i da je istraga u tijeku. “Ove godine u Zagrebu su bila tri ubojstva i sva su riješena. Lani ih je bilo pet, što je za dva manje u odnosu na godinu dana prije, i prošla je godina po izvješću policije bila najbolja po svim pokazateljima u posljednjih 20 godina. Znači, grad je prošle godine bio najsigurniji u posljednjih 20 godina.”
Na pitanje reporterke bi li se on noću prošetao područjem starog paromlina, kazao je: “Pa bih, s obzirom na to da sam pored i radim do kasno navečer. To su ruševine koje su pred nosom bivšeg gradonačelnika bile dva desetljeća. Kao što znate, ili će se stara zgrada Zagrebačke banke u Paromlinskoj srušiti od strane privatnog vlasnika, ili će je Grad srušiti pa mu isporučiti račun. Izgleda da je ipak započelo rušenje u njegovoj režiji, ali mi smo rekli čim smo došli na vlast da to nećemo tolerirati.”
Poveznica s premijerom
Reporterka je kazala kako je gradski zastupnik Renato Petek za Tomaševića rekao da ga podsjeća na Andreja Plenkovića i da je netransparentan. Na pitanje zašto im ne dostavlja neke podatke koje traže od njega Tomašević odgovara: “Dostavljamo, ali sad kad bih ja isto tako išao komentirati tog zastupnika, posebice zbog krivih informacija, recimo, najviše oko CIOS grupe, kada se govori neistina da su se povećali prihodi te grupe od Grada i gradskih poduzeća otkad sam postao gradonačelnik… To je neistina. Dvostruko su se smanjili, to je prava istina.
Jedina je poveznica mene i premijera da ponekad komuniciramo kao gradonačelnik glavnoga grada i predsjednik Vlade.”
Na pitanje kad će povećati cijene komunalija jer Grad ostaje bez prireza Tomašević odgovara: “Već sam to rekao, bio sam vrlo transparentan. Nismo još vidjeli prijedloge izmjena zakona, ali vidjeli smo Vladin prijedlog tzv. porezne reforme. Grad Zagreb ima najveći prirez u Hrvatskoj, po zakonu jedini i smije imati 18 posto jer ima čak 340 ustanova. Rekao sam već kako smatram da je socijalno pravednije vratiti tu stopu poreza na dohodak nego podići cijenu komunalija za tih milijardu kuna koliko ćemo manje imati.”
“Porez na dohodak plaćaju oni s većim plaćama i zato smatram da je ispravnije vratiti tu stopu poreza nego povećati komunalije za sve”, dodao je Tomašević.
“Čak i kada vratimo stope onakve kakve su sada, znači tu neće biti dodatnog poreznog opterećenja za građane, nego će biti jednako. Ono zapravo neće biti jednako jer će Zagreb i tada izgubiti oko 400 milijuna kuna godišnje, što će dati doprinos za svima veće plaće”, kazao je on.
Cijene javnog prijevoza i vrtića
Upitan hoće li rasti cijene javnog prijevoza i vrtića, kazao je: “Zasad ne. To znači da ne mogu obećati da neće rasti za sljedećih godinu dana s obzirom na to da sve raste. Raste trošak rada, moramo povećavati plaće, raste trošak materijala, raste trošak svega, hrane u dječjim vrtićima, ako već hoćete. Međutim, unatoč tome uspjeli smo da gradski vrtići budu najjeftiniji od svih velikih gradova u Hrvatskoj”, kazao je i dodao kako je najjeftiniji i javni prijevoz te da se nada da će to tako i ostati. “Napravit ćemo sve što možemo da tako ostane.”
“Kad smo preuzeli upravljanje gradom, u vrtiće je bilo neupisano više od 1500 djece. To nije problem koji smo mi stvorili, nego smo ga naslijedili. Rekli smo da ćemo taj problem riješiti do kraja mandata. U tom smislu bilo je nužno revidirati mjeru roditelj-odgojitelj. Oni koji se ne upišu u gradske vrtiće upišu se u privatne, koje Grad isto tako subvencionira.”
Na pitanje kud sada s tom djecom postavio je protupitanje – jeste li to pitanje postavili prošlom gradonačelniku, na što mu je reporterka odvratila da je to pitanje postavljano svima. Ponovio je da je problem vrtića naslijeđen i da će ga oni najbrže moguće riješiti.
“Za mjeru roditelj-odgojitelj išlo je pola milijarde kuna, morali smo je revidirati da bismo mogli izgraditi nove vrtiće. I nije se izgradio gotovo nijedan gradski vrtić”, kazao je Tomašević. Na pitanje misle li subvencionirati i tete čuvalice za djecu koja se ne upišu ni u privatni ni u gradski vrtić odgovorio je da već subvencioniraju obrte što se tiče dadilja koje čuvaju djecu.
“Crkla kosilica?”
Reporterka je pitala i zašto je grad tako zapušten, trava je ponegdje do struka, na što je odgovorio da nije svugdje tako. “Imate dijelove gdje je negdje pokošeno, a metar dalje nije. Što je, crkla je kosilica?” pitala je reporterka.
“Kao prvo, imate i puno privatnih površina, koje Grad ne održava. Zrinjevac održava 12 milijuna kvadrata zelenih površina, ali samo javnih površina. Privatne površine ne održava. Isto tako, kad vidite nasipe uz željezničku prugu nepokošene, njima upravljaju Hrvatske željeznice.
Kad vidite od nasipa onaj prostor, zeleni koridor uz Savu, to je opet u režiji Hrvatskih voda. Slažem se, rekao sam već da je u svibnju palo više kiše, četiri puta više nego inače, a kosilice koje smo naslijedili ne mogu u tim uvjetima kositi travu… Ima kosilica, koje će doći za mjesec dana. Cijelo vrijeme se kosi i čekalo se da budu bolji vremenski uvjeti, što su i bili, no kao što vidite, sad su se opet pogoršali, ali u svakom slučaju, to će se vrlo brzo stabilizirati. Međutim, da se to ne bi događalo u budućnosti, kupit ćemo nove kosilice koje će moći kositi i vlažnu travu, i po kiši, da se to više nikad ne ponovi.”
O podzemnim spremnicima za otpad i priključcima za vodu
Što je s podzemnim spremnicima za otpad? Vrane sada razvlače smeće. “Završila je javna nabava i 150 podzemnih spremnika će se početi postavljati u idućih mjesec dana. Ljubljana je podzemne spremnike u centru grada, isti broj, postavljala deset godina. Znači, ako mi to uspijemo riješiti u dvije i pol godine, to će biti četiri puta brže od Ljubljane.”
Što se tiče priključka vode za stanovnike Dankovca, Tomašević kaže: “Vodoopskrbna mreža u Dankovcu trebala bi biti riješena do kraja ovog mjeseca, i to je isto problem koji je prošla vlast obećavala riješiti 20 godina. Mi ćemo to riješiti. To je pet posto građana, koji su u brdskim naseljima ili u vrlo rijetko naseljenim dijelovima, poput Brezovice. Tu su najskuplje investicije, ali slažem se, u 21. stoljeću u glavnom gradu svi moraju imati javnu vodoopskrbu i javnu odvodnju.”
Cijeli intervju možete pročitati OVDJE